Wszystko to przyczyniło się do wzrostu apetytu na ryzyko. Rentowność obligacji amerykańskich również lekko spadła w porównaniu do notowań z połowy zeszłego tygodnia w obliczu weekendowego realizowania zysków, skutkiem czego eurodolar zwyżkował, kasując niewielkie stop lossy powyżej 1,34. Jeżeli chodzi o inne opublikowane dane, amerykańskie PKB za IV kwartał zostało skorygowane w dół (-5,6% kw/kw wobec poprzednich 5,9%), co również przełożyło się na słabość dolara.

Początek tradingu w tym krótszym z powodu świąt tygodniu był niezwykle gwałtowny, a to za sprawą eurodolara, który w kilka minut wystrzelił w górę o 100 pipsów od poziomu zamknięcia sesji w NY (1,3415), kasując tam stopy powyżej 1,35. Szukając przyczyn takiego zachowania, natrafiliśmy na kilka możliwości. Rynek był znów zbyt mocno nastawiony na sprzedaż euro — najnowsze dane z MFW pokazują nowe rekordowe poziomy krótkich pozycji na tej walucie. Rynek również włączył swój „tryb awersji do ryzyka” po tym jak Centralny Bank Izraela w weekend podwyższył oprocentowanie o 25 punktów bazowych (ruch ten nie znalazł jednak poparcia wśród innych „walut ryzyka” — dolar australijski wyraźnie utkwił w 30-pipsowym kanale). Kolejna opcja to popyt ze strony korporacji, po tym jak pojawiły się doniesienia, jakoby chiński producent samochodów Geely sfinalizował transakcję nabycia Volvo za 1,8 mld USD, jak również ogólna opinia o Grecji, która w przyszłym tygodniu przeprowadzi pierwszą emisję obligacji od czasu podpisania unijnego porozumienia (zauważcie, że Financial Times donosi, iż Grecja jest zainteresowana pożyczeniem 5 mld EUR przed końcem tego miesiąca). Bez względu na to, które z powyższych wydarzeń rzeczywiście wpłynęło na euro, zwyżka była bardzo gwałtowna, ale gdy już stopy zostały wyczyszczone, powróciliśmy na poziomy z otwarcia.

Badania opinii publicznej w Wielkiej Brytanii nadal wykazują, że żadna partia nie osiągnie większości w nadchodzących wyborach (skoro już o wyborach mowa, pogłoski na ten temat sugerują, że najprawdopodobniej nie odbędą się one przed świętami wielkanocnymi, a większość spekulantów obstawia wczesny kwiecień) — każde z opublikowanych badań wskazuje na przewagę innej partii. Niemniej funt brytyjski utrzymał piątkowe wzrosty i wygląda na to, że stabilizuje się w okolicy 1,50. Pod względem danych mamy dość powolny początek tygodnia, ale sytuacja ta będzie ulegać zmianie w miarę jak będziemy zbliżać się do końca miesiąca (nie należy również zapominać o końcu japońskiego roku finansowego). Dzisiaj w Europie mamy marcową inflację CPI w poszczególnych landach niemieckich oraz szwedzką dynamikę sprzedaży detalicznej. Dane z Wielkiej Brytanii obracać się będą wokół kredytów — dowiemy się mianowicie o poziomie kredytów konsumenckich, liczbie przyznanych kredytów hipotecznych oraz podaży pieniądza. W strefie euro z kolei opublikowane zostaną wyniki wskaźników zaufania. Dane amerykańskie ograniczają się do dochodów/wydatków osobistych oraz aktywności w przemyśle wg Fedu z Dallas.

Dalsza część tygodnia zapowiada się dość ciekawie w obliczu nadchodzącego nowego miesiąca. W Japonii będzie się liczył nie tylko koniec roku finansowego, ale również badanie Tankan w czwartek. Lubiące ryzyko byki natomiast chętnie przyjrzą się australijskiej dynamice sprzedaży detalicznej w środę oraz wskaźnikowi zaufania konsumentów w USA jutro jako wczesnym wskaźnikom ryzyka. Niemniej bez wątpienia kluczowym wydarzeniem tego tygodnia będzie publikacja danych na temat zatrudnienia w amerykańskim sektorze pozarolniczym oraz raport na temat poziomu bezrobocia w piątek (świąteczny Wielki Piątek w wielu innych centrach finansowych).

Życzę Wam udanego tradingu!

Wydarzenia – poprzednia sesja
• USA - Końcowy wynik PKB za 4 kwartał wyniósł +5,6% kw/kw wobec poprzednich +5,9%
• USA - Marzec - Końcowy odczyt wskaźnika zaufania Uniwersytetu Michigan wyniósł 73,6 wobec oczekiwanych 73,0 oraz poprzednich 72,5
• Japonia - Luty - Handel detaliczny wzrósł o 4,2% r/r wobec oczekiwanych +1,6% oraz poprzednich skorygowanych na +2,3%
• Japonia - Luty - Handel detaliczny wzrósł o 0,9% m/m (sezonowo skorygowany) wobec oczekiwanych -1,2% oraz poprzednich skorygowanych na +2,0%
• Australia - Luty - Dynamika sprzedaży nowych domów HIA spadła o 5,2% m/m wobec poprzednich 9,5%

Ważne tematy – nadchodząca sesja (wszystkie czasy w GMT)
• Strefa euro - Niemieckie landy publikują marcowe wyniki inflacji CPI (cały dzień)
• Szwecja - Dynamika sprzedaży detalicznej (07:30)
Wielka Brytania - Poziom kredytów konsumenckich (08:30)
• Wielka Brytania - Liczba przyznanych kredytów hipotecznych (08:30)
• Wielka Brytania - Podaż pieniądza M4 (08:30)
• Strefa euro - Wskaźniki zaufania (09:00)
• USA - Dochody/wydatki osobiste (12:30)
• USA - Raport Fedu z Dallas na temat aktywności w przemyśle (14:30)
• Kanada - Wystąpienie Jenkinsa z BoC (15:55)