„Inwestorom na GPW groziła już 'śmierć z nudów', kiedy pod koniec sesji handel ożywiły dane z USA. Obie zaskoczyły ekonomistów i obie w sposób pozytywny. Końcówka notowań w Warszawie wypadła więc pomyślnie” – ocenił analityk Open Finance, Emil Szweda. Jego zdaniem wcześniej, w trakcie dnia, daytraderzy nie mieli nic do robienia. Rozpiętość wahań WIG20 zamknęła się w 18 pkt, a sam indeks oscylował wokół poziomu 2,5 tys. pkt. Obroty w porównaniu do wczorajszej sesji wprawdzie nieznacznie wzrosły, ale po pierwsze nie wynikało z tego zupełnie nic nowego dla cen, po drugie skala transakcji mimo wszystko nie wybijała się dziś ponad przeciętność ostatnich dni.

„Niezdecydowanie rynku dominuje przy istotnym poziomie. 2,5 tys. pkt dla WIG20 to prawie równo o 100 proc. powyżej dołka z lutego minionego roku, a dzięki temu ruchowi indeks odrobił niemal równo połowę strat z bessy lat 2007-2009. No i są to okolice szczytu obecnej hossy i zarazem tegorocznych maksimów. Zazwyczaj rynek w newralgicznych momentach przypomina pole bitwy, na której rozstrzygnięcia zapadają szybko. A w ostatnich dniach na GPW przeważa marazm” – dodał Szweda. Wskazał on, że końcówka sesji zmieniła ten obraz nieznacznie. Zakres wahań nie zmienił się, ale warto wspomnieć, że indeks cen domów opracowany przez S&P/CaseShiller wzrósł w USA o 0,3 proc., podczas gdy oczekiwano, że się nie zmieni. Po drugie indeks nastrojów konsumentów opracowany przez Conference Board wzrósł do 52,5 pkt (oczekiwano 50 pkt).

„Dzięki tym ostatnim danym WIG20 odrobił w końcówce 15 pkt od najniższego punktu sesji zanotowanego tuż przed publikacją danych. Być może koniec kwartału i wynikający z tego window dressing jest jedynym czynnikiem, dla którego ceny akcji jeszcze nie spadają. Mimo bliskości szczytów hossy lub ich podbijania (jak dzieje się na Wall Street) entuzjazmu w inwestorach nie widać za grosz. A niewielkie obroty przy kształtowaniu szczytu świadczą często o wyczerpującym się potencjale wzrostów. Za kilka dni przekonamy się, czy jest słowo prawdy w tej hipotezie” – konkludował analityk Open Finance.

We wtorek WIG20 zyskał 0,84 proc. i wynosi 2506,24 pkt. WIG wzrósł o 0,57 proc. i wynosi 42587,55 pkt. Obroty przekroczyły 1,29 mld zł.