Jak oszacowaliśmy, siódemka najbogatszych Polaków z listy Forbesa zainwestowała w polską piłkę nożną 352 miliony złotych. Najwięcej ósmy najbogatszy Polak Bogusław Cupiał – 120 mln zł.

Polsat w Śląsku

Niewielu biznesmenów z setki najbogatszych Polaków, którzy w sumie zarobili 66 miliardów złotych, inwestuje w piłkę nożną. Można ich policzyć na palcach. W pierwszej dziesiątce milionerów znajduje się trójka piłkarskich sponsorów. Na drugim miejscu jest właściciel Polsatu Zygmunt Solorz-Żak, który rok temu 11 mln ze swojego ponadsześciomiliardowego majątku przeznaczył na zespół Śląska Wrocław. To dopiero początek inwestycji w ten klub. Mówi się, że docelowo wrocławianie będą dysponować budżetem 80 mln zł. Stanie się tak w momencie, kiedy Solorz zrealizuje swój inny biznesowy cel – za 150 mln euro wybuduje galerię handlową o powierzchni 60 tys. mkw. we wrocławskich Maślicach – tuż obok budowanego przez miasto stadionu na Euro 2012. Właścicielem galerii ma być Śląsk, który w tym celu ma zaciągnąć kredyt na 150 mln euro. Spłacałby po 20 mln rocznie, a reszta dochodu z galerii byłaby przeznaczona na budżet klubu piłkarskiego.

Ósmym najbogatszym Polakiem jest właściciel firmy Tele-Fonika oraz Wisły KrakówBogusław Cupiał. W jego przypadku można już mówić o wyjątkowo hojnym wsparciu dla futbolu. Od 1997 r. wyłożył na swój klub ok. 120 mln zł. Tyle na piłkę nie wydał w Polsce nikt. Przekazuje je Wiśle w formie pożyczek. Są one spłacane z zysków, które wypracowuje spółka. W ostatnich latach Cupiał praktycznie zaprzestał inwestowania w klub. Budżet Wisły bilansowany jest z transferów, biletów i pieniędzy od innych niż Tele-Fonika sponsorów (głównie telewizji Canal+).

Kupił sobie Groclin

Dziesiątkę milionerów zamyka Józef Wojciechowski. Jest to na pewno najbardziej barwna i medialna postać ze wszystkich sponsorów polskiej piłki. Przez cztery lata właściciel JW Construction na Polonię Warszawa wydał już 51 mln zł. Najwięcej kosztowała go kontrowersyjna operacja wykupienia innego klubu ekstraklasy – Groclinu Grodzisk Wlkp. Wojciechowski nie chciał, żeby jego klub grał w II lidze, więc za 20 mln zł odkupił od Zbigniewa Drzymały czołowy klub ekstraklasy. Dorzucił do tego jeszcze 8 mln za wykupienie kart zawodniczych najlepszych piłkarzy. Niestety potencjał Groclinu został w Warszawie zmarnowany. Polonia zajmuje ostatnie miejsce w ekstraklasie. Jeśli spadnie, Wojciechowski wycofa się z inwestowania w futbol.

Pełna treść artykułu: Tyle najbogatsi Polacy utopili w futbolu