Umocnienie złotego to w głównej mierze zasługa silnego wzrostu EUR/USD. Para ta wspięła się z 1,3418 do 1,3541 dolara, co może sygnalizować nawet zmianę trendu, jeżeli w najbliższych dniach zwyżka będzie kontynuowana, a euro wróci powyżej 1,36 dolara. Wpływ EUR/USD był dziś na tyle duży, że sentymentu do polskiej waluty nie zdołało popsuć pogorszenie nastrojów na rynkach finansowych, po publikacji słabych danych z amerykańskiego rynku pracy (wg raportu ADP w marcu ubyło 23 tys. miejsc pracy, podczas gdy oczekiwano wzrostu zatrudnienia o 40 tys.).

Bez wpływu na notowania pozostała, zgodna z rynkowymi oczekiwaniami, decyzja Rady Polityki Pieniężnej o utrzymaniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie (obecnie główna stopa kształtuje się na poziomie 3,5 proc.). Inwestorzy nie zareagowali też na jawny konflikt Rady Polityki Pieniężnej z Narodowym Bankiem Polskim odnośnie wyliczania zysku za rok 2009 tej drugiej instytucji.

W czwartek złoty w dalszym ciągu będzie pozostawał pod głównym wpływem notowań EUR/USD. Z uwagi na zbliżające się Święta prawdopodobny jest dalszy spadek aktywności inwestorów, co będzie ograniczać zmienność USD/PLN i EUR/PLN.