Wulkaniczne pyły znad Islandii unoszą się nad Europą. Przestrzeń powietrzna została już zamknięta nad całym obszarem Polski, z wyjątkiem lotnisk w Krakowie i Rzeszowie - informuje rzecznik Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Grzegorz Hlebowicz.

Ruch lotniczy nad Polską ograniczony do minimum

"Podjęliśmy decyzję o zamknięciu ruchu od godz. 8 rano do odwołania w polskiej przestrzeni powietrznej, z wyjątkiem dwóch lotnisk w Małopolsce. Pozostają otwarte dwa porty: w podkrakowskich Balicach oraz w Rzeszowie-Jasionka" - powiedział Hlebowicz.

RAPORT: Pył wulkaniczny sparaliżował lotniska w Europie

"Oznacza to, że na lotniska nie mogą przylatywać ani startować z nich samoloty. Ruch może się odbywać jedynie w podkrakowskich Balicach i na lotnisku w Rzeszowie" - dodał.

Reklama

Sytuacja na warszawskim Okęciu również wygląda niepokojąco. Rzecznik lotniska Chopina w Warszawie Kamil Wnuk,informuje, że z portu odwołane są wszystkie przyloty i odloty krajowe i zagraniczne. "Poza awaryjnymi sytuacjami nic nie może lądować na lotnisku. Jeśli jakiś samolot znajduje się obecnie w zamkniętej przestrzeni, musi ją jak najszybciej opuścić, kierując się do najbliższego otwartego lotniska lub otwartej przestrzeni powietrznej" - powiedział Wnuk. Dodał, że pasażerowie, którzy nie odlecieli z lotniska, powinni zostać otoczeni opieką przez linię lotniczą, z którą mieli lecieć. "Odpowiednie przepisy regulują sytuacje, w których linia ma obowiązek zająć się pasażerem, który z nią nie poleciał" - dodał.

Swoje loty odwołuje także PLL LOT. "Lądują ostatnie samoloty w Warszawie; czekamy na dalsze decyzje PAŻP" - powiedział rzecznik PLL LOT Jacek Balcer.

Wojsko zwraca się do PAŻP w sprawie lotów samolotów nad Warszawą i Krakowem

Wojsko chce, by w sobotę i w środę nad Warszawą, a w niedzielę nad Krakowem nie mogły latać samoloty cywilne i wojskowe nieuczestniczące w zabezpieczeniu odbywających się tam uroczystości. Wystąpiło w tej sprawie do Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Jak poinformował PAP, rzecznik Sił Powietrznych ppłk. Robert Kupracz, zakaz miałby być wprowadzony na obszarze do 50 km od obu miast i dotyczyć m.in. prywatnych śmigłowców, helikopterów, z wyłączeniem samolotów rejsowych.

Jak podkreślają wojskowi i policjanci, takie rozwiązanie ma związek z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa osobom, które będą brały udział w pogrzebie pary prezydenckiej w Krakowie i uroczystościach żałobnych za ofiary katastrofy w Warszawie.

Przestrzeń powietrzna nad Krakowem otwarta, ale część lotów odwołanych

Mimo, że przestrzeń powietrzna nad Krakowem nie została wyłączona z ruchu lotniczego, co najmniej kilkanaście rejsów lotniczych z Krakowa będzie dziś odwołanych. Jak podaje rzeczniczka portu Justyna Zajączkowska, anulowane zostały połączenia m.in. do Londynu, Dublina, Brukseli, Frankfurtu, Oslo, Paryża, Dusseldorfu, Monachium, Edynburga i Bristolu. Szczegółowe informacje i rozkłady odwołanych lotów można znaleźć na stronie www.krakowairport.pl lub bezpośrednio u przewoźników.

Rzeczniczka podkreśliła, że władze portu są w ciągłym kontakcie z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej i przewoźnikami. Na płycie krakowskiego lotniska stoi kilka samolotów, które ze względu na chmurę pyłu wulkanicznego nie mogły wystartować do zaplanowanych rejsów lub musiały lądować w Krakowie, gdyż lotnisko docelowe było już niedostępne.

Krakowski port jest w stanie przyjąć samoloty kierowane tam z innych zamkniętych lotnisk. Jednak z powodu masowo odwoływanych lotów w całej Europie, liczba przylatujących maszyn maleje, gdyż nie startują z rodzimych portów lotniczych.

Rzeszów jest gotów przyjąć dodatkowe samoloty

"Lotnisko w podrzeszowskiej Jasionce jest gotowe do przyjęcia dodatkowych samolotów" - poinformował piątek rano Łukasz Sikora z Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka. "Logistycznie jesteśmy na to gotowi; zrobiliśmy więcej miejsca na naszej płycie postojowej i czekamy na rozwój sytuacji, która jest bardzo dynamiczna i zmienia się z minuty na minutę" - dodał Sikora.

Obok Krakowa, lotnisko w Jasionce jest jedynym czynnym lotniskiem w Polsce. Ze względu na fakt, że Jasionka ma drugi pod względem długości pas startowy w Polsce po Okęciu, którego długość wynosi 3200 m, a szerokość 45 m, Rzeszów może przyjmować samoloty wszystkich typów, łącznie z największymi.

Przeczytaj o sytuacji na lotniskach europejskich: "Chmura pyłu wulkanicznego znad Islandii wywołała zamknięcie przestrzeni powietrznej w Europie"

Zobacz, jakie będą konsekwencje wybuchu wulkanu dla branży lotniczej: "Wybuch wulkanu na Islandii spowoduje gigantyczne straty linii lotniczych"