Minister skarbu zaprosił we wtorek inwestorów do negocjacji w sprawie kupna akcji gdańskiej Energi, stanowiących 82,9 proc. kapitału zakładowego spółki. Oferty można składać do 1 czerwca w siedzibie resortu. Wiceminister skarbu Jan Bury powiedział w środę dziennikarzom, że kilka "potężnych" firm - zarówno krajowych, jak i zagranicznych - jest zainteresowanych gdańską Energą.

"W czasie negocjacji z potencjalnymi inwestorami będziemy brać pod uwagę oferowany przez nich pakiet inwestycyjny oraz społeczny" - podkreślił wiceminister skarbu. Dodał, że Energa chce zainwestować do 2020 roku kilkanaście miliardów złotych m.in. w sieć dystrybucji.

Bury poinformował także, że ministerstwo skarbu planuje zakończyć prywatyzację Energi w trzecim kwartale tego roku. "Po przeprowadzeniu negocjacji z wybranym inwestorem i ostatecznym uzgodnieniu warunków transakcji sprzedaży akcji Energa S.A. (...) niezbędna będzie zgoda prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, o którą powinien wystąpić inwestor nabywający akcje Energa S.A." - wynika z pisma szefa resortu skarbu, skierowanego do sejmowej komisji skarbu.

Podkreślono, że "prezes UOKiK będzie decydował, czy zbycie akcji Energa S.A. na rzecz konkretnego inwestora sprzyja rozwojowi konkurencji, czy też konkurencja na rynku zostanie istotnie ograniczona". Resort skarbu zapewnia, że zgodnie z obowiązującymi przepisami jest zobowiązany do wyboru najlepszej oferty. Skarb Państwa posiada 100 proc. akcji gdańskiej spółki, która zajmuje się wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz cieplnej, a także obrotem energią elektryczną.

Reklama

Negocjacje będą dotyczyć głównie ceny za zbywany pakiet akcji oraz proponowanego przez potencjalnego inwestora programu rozwoju spółki, który ma objąć m.in. zobowiązanie inwestycyjne. Energa zarządza grupą kapitałową, w której skład wchodzą 44 spółki. Firmy koncentrują swoją działalność na wytwarzaniu, dystrybucji i obrocie energią elektryczną, a także na obsłudze odbiorców energii elektrycznej. Gdańska Energa jest liderem w produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Dostarcza prąd 7,3 mln odbiorcom na północy i w centrum kraju. Do 2015 roku spółka chce zainwestować ponad 20 mld zł. Bury powiedział także w środę dziennikarzom, że istnieje duże zainteresowanie inwestorów branżowych sprzedażą udziałów poznańskiej Enei.

Enea jest jedną z czterech grup energetycznych w Polsce; dystrybuuje energię elektryczną w północno-zachodniej części kraju. Jej udział w krajowym rynku energii elektrycznej wynosi 15 proc.; spółka sprzedaje prąd niemal 2,5 mln klientów. Do firmy należy m.in. Elektrownia Kozienice. MSP informowało na początku stycznia, że chce sprzedać akcje Enei w dwóch etapach - do 16 proc. papierów w transakcji poprzez rynki kapitałowe, a następnie ponad 50 proc. akcji inwestorowi branżowemu. Resort sprzedał na początku lutego poprzez giełdę 16,05 proc. akcji Enei. Co oznacza zejście Skarbu Państwa (łącznie z akcjami pracowniczymi) do 60,43 proc. w kapitale spółki.

Wiceminister skarbu podtrzymał też informację o sprzedaży ok. 10 procent akcji Polskiej Grupy Energetycznej w drugiej połowie br. PGE to największa w Polsce firma elektroenergetyczna oraz jedna z największych w Europie Środkowej i Wschodniej pod względem ilości wytwarzanej energii elektrycznej i wielkości zainstalowanych mocy wytwórczych. W jej skład wchodzą m.in. dwie kopalnie węgla brunatnego i ponad 40 elektrowni i elektrociepłowni.