"Banki nadal obniżają oprocentowanie lokat. Nie są to zmiany zbyt liczne, ani nazbyt znaczące, jednak atrakcyjnych ofert robi się stopniowo coraz mniej. Ta tendencja zaczyna być widoczna na samych szczytach naszego rankingu. Liderzy powoli się wykruszają, a konkurencji ani śladu" - mówi Roman Przasnyski, główny analityk Gold Finance.

Jak dodaje  nie, trend obniżek dotyczył jedynie kilku banków, i to w większości przypadków nie tych z pierwszych miejsc rankingu.

Dlaczego lokaty przestają się opłacać

Analitycy informują, że banków nic nie motywuje do konkurowania wysokością odsetek. Perspektywa podwyżek stóp procentowych wyraźnie odeszła na dalszy plan, dostępność pieniądza na rynku międzybankowym jest coraz większa, inflacja spada, powodując, że nawet niezmienione oprocentowanie wydaje się bardziej atrakcyjne dla oszczędzających.

"Jeszcze w styczniu wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wynosił 3,6 proc., w kwietniu spadł zaś do 2,4 proc. i wszystko wskazuje na to, że w kolejnych miesiącach będzie się nadal obniżał. Inflacyjna erozja oszczędności będzie więc coraz mniejsza" - pisze w raporcie Gold Finance.

PZU jednym z "winnych"

Jedną z przyczyn spadku wartości lokat był debiut PZU, który wydrenował część środków z lokat bankowych.

Jak mówi Roman Przasnyski, na razie zbyt wcześnie, by oszacować, jaki „ubytek” w lokatach spowodowały zapisy na akcje PZU.

"Można jednak sądzić, że spora część z około 2 mld zł, jakie na zakup akcji ubezpieczyciela przeznaczyli inwestorzy indywidualni, pochodziło z likwidacji przechowywanych w bankach oszczędności" - ocenia analityk. Dodaje też, że zapowiadane kolejne duże prywatyzacje mogą nieco zahamować strumień gotówki płynący do banków.

Banki, które tną oprocentowanie

Sześć banków zdecydowało się na obcięcie oprocentowania lokat - wynika z majowego rankingu. W tym aż trzy, które oferowały najlepsze warunki: Z 5 do 4 proc. obniżył oprocentowanie lokaty 1-miesięcznej Kredyt Bank, z 5,2 do 4,7 proc. zmniejszył odsetki z lokaty 3-miesięcznej Meritum Bank i z 5,67 do 5,27 proc. oprocentowanie rocznej lokaty zmniejszył Noble Bank. Ranking nie uwzględnia promocji i lokat niższych niż 1 tys. złotych.

W przypadku lokat dwuletnich, z 6 proc. lokaty wycofał się bank Millennium.

Na drugą pozycję w rankingu, dzięki lokacie dającej 5 proc. odsetek z dzienną kapitalizacją, a więc bez podatku Belki, wskoczył Alior Bank. Z 2,85 do 2,65 proc. zmniejszył oprocentowanie lokaty 3-letniej bank PKO

Gold Finance wskazuje, że oprocentowanie lokat o najdłuższych terminach utrzymuje się na wyjątkowo stabilnym poziomie i od stycznia niemal nie uległo zmianie, szczególnie, jeśli chodzi o liderów w tych kategoriach.

Analitycy kończą swój raport dość pesymistycznie. Według nich, brak oznak konkurowania banków między sobą o pieniądze klientów nie wróży najlepiej na najbliższą przyszłość.

"Nie należy się spodziewać, by oprocentowanie miało iść w górę. Jedynym sprzymierzeńcem amatorów oszczędzania w bankach jest malejąca coraz bardziej inflacja" - piszą w raporcie.