Polska gospodarka jako jedyna w Unii Europejskiej i jedna z niewielu na Świecie zanotowała w ostatnim kryzysowym roku wzrost. Ekonomiści co zasady zgodni są w ocenach, że niebagatelny wpływ na przyspieszenie gospodarcze miały przygotowania do Euro 2012 oraz Fundusze Unijne.

Doskonale zdają sobie z tego sprawę przedsiębiorcy. Konkursy, w ramach których mieli szanse na realizację dużych projektów zostały już zamknięte, a w wielu przypadkach nie będzie kolejnych naborów. Dotyczy to na przykład Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka i Działania 4.4. finansującego wysokoinnowacyjne (i kosztowne) inwestycje w ramach którego najprawdopodobniej w ogóle nie będzie już rund aplikacyjnych. Przedłużające się terminy ocen wielu konkursów finansowanych ze źródeł krajowych (oprócz wspomnianego 4.4., także Działanie 1.4.-4.1. wspierające badania i wdrożenia innowacji), rozparcelowanie znacznej części środków coraz mniejsza ilość konkursów POIG i POIŚ oraz przesuwanie ich w czasie coraz częściej skłania przedsiębiorców do poszukiwania źródeł finansowania w nierzadko wcześniej niedocenianych regionach.

Każde województwo wdraża swój własny Program Operacyjny, uzgodniony odrębnie z Komisją Europejską, w związku z czym każdy z nich rządzi się własnymi prawami. Teoretycznie są one przeznaczone dla przedsiębiorców z danego regionu, ale praktyka, a przede wszystkim prawne regulacje pozwalają na finansowanie inwestycji realizowanej w danym województwie. Często, choć nie zawsze, jedynym wymogiem jest wcześniejsze prowadzenie tam działalności. Oznacza to, że przedsiębiorca z Katowic może teoretycznie realizować projekt na Podlasiu, czy w okolicach Szczecina, co oznacza, że programy regionalne są lub w najbliższym czasie będą dla przedsiębiorców równie ciekawe, jak ogólnopolskie. Źródeł wsparcia jest tam jednak zdecydowanie więcej.

Generalnie wszystkie projekty realizowane na poziomie regionalnym dzielą się na inwestycyjne, których jest zdecydowanie więcej oraz nastawione na innowacje i nowe technologie, które występują niestety rzadziej w przekroju wszystkich polskich województw. Z uwagi na odrębność każdego Województwa i Programu Operacyjnego terminy konkursów w poszczególnych regionach nie są zbieżne, przez co dla przedsiębiorców jawi się szansa na dofinansowanie różnych przedsięwzięć w różnych rejonach kraju w różnym czasie.

Warmińsko-Mazurskie – koniec naborów z początkiem wiosny

Reklama

Marzec i Kwiecień były najbardziej intensywnymi miesiącami dla przedsiębiorców chcących pozyskać wsparcie finansowe na Warmii i Mazurach. Odbywały się bowiem wtedy konkursy wspierające inwestycje w infrastrukturę badawczą B+R oraz finansujące wsparcie inwestycyjne w przedsiębiorstwa działające na terenie województwa. Niestety, w bieżącym roku nie przewiduje się już dodatkowych kolejnych naborów dla sektora przedsiębiorczości.

Małopolskie – małe przedsiębiorstwa

W kilku regionach rundy aplikacyjne dla przedsiębiorców jeszcze trwają. W Małopolsce pomoc dla przedsiębiorców jest podzielona w zależności od ich wielkości. Nabory dla mikroprzedsiębiorstw rozpoczną się w trzecim kwartale tego roku, a średni przedsiębiorcy w tym roku w ogóle pomocy nie doświadczą. Do 19 maja trwał nabór projektów w ramach Poddziałania 2.1. Schemat A wspierający małych przedsiębiorców.

W ramach tego Działania przedsiębiorcy mogli ubiegać się o dofinansowanie projektów mających na celu poprawienie konkurencyjności przedsiębiorstw, związane z unowocześnieniem sposobu działania oraz oferty produktowej lub usługowej. Oznacza to, że beneficjenci będą mogli w ramach tego sfinansować nabycie lub rozbudowę przedsiębiorstwa, zasadnicze zmiany procesu produkcyjnego, stosowanych rozwiązań produkcyjnych, technologicznych i organizacyjnych, unowocześnienie wyposażenia, zmianę wyrobu, usług i sposobu ich świadczenia, a także modernizację środków produkcji.

Alokacja środków na bieżący konkurs wynosi ponad 46 mln PLN, przy czym jeden wnioskodawca może liczyć na maksymalne dofinansowanie rzędu 1 mln PLN. Minimalna kwota wsparcia to 100 tys. PLN, a jeden beneficjent może złożyć tylko jeden wniosek. Maksymalny udział dofinansowania w wydatkach kwalifikowanych dla projektów inwestycyjnych małych przedsiębiorstw wynosi 40%. Może on zostać podniesiony o 5% dla podmiotów, których projekt zlokalizowany jest w powiecie o najniższym poziomie przedsiębiorczości. Całkowita wartość projektu nie może przekroczyć 8 mln PLN.

Mikroprzedsiębiorcy będą korzystali z tego samego źródła i będą mogli realizować takie same projekty. Zmieni się jednak dla nich maksymalna wysokość udzielanej pomocy, i tak wsparcie dla jednego podmiotu nie będzie mogło przekroczyć 200 tys. PLN i być nie mniejsze niż 20 tys. PLN. Na przygotowanie swoich aplikacji będą też miały zdecydowanie więcej czasu.

Mazowieckie – Wsparcie dla wszystkich grup przedsiębiorców

W połowie maja ogłoszony zostanie oczekiwany od półtora roku konkurs dla przedsiębiorców mazowieckich. W ramach Działania 1.5. o wsparcie będą mogły ubiegać się projekty obejmujące realizację nowych inwestycji obejmujące środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne związane z utworzeniem nowego podmiotu, rozbudową istniejącego, czy dywersyfikację produkcji, albo też nabycie środków trwałych związanych bezpośrednio z przedsiębiorstwem, które zostało zamknięte lub zostałoby zamknięte, gdyby ów zakup nie nastąpił. Nową inwestycją nie jest w tym wypadku odtworzenie zdolności produkcyjnych firmy i nabycie udziałów lub akcji danego podmiotu.

Całkowita wielkość projektu, podobnie jak w Małopolsce nie będzie mogła przekroczyć 8 mln PLN, a poziom wsparcia będzie zgodny z mapą pomocy regionalnej i wyniesie 40% kosztów kwalifikowanych w projekcie dla dużych podmiotów, małe i średnie będą mogły liczyć na 50%, a mikroprzedsiębiorstwa na 60% wsparcie. Trzeba pamiętać, że dla podmiotów zlokalizowanych w samej Warszawie dofinansowanie będzie za każdym razem o 10% niższe.

Konkurs zakończy się prawdopodobnie jeszcze w II kwartale, a na jego rozstrzygnięcie przedsiębiorcom przyjdzie poczekać do końca roku.

Podlaskie – Letnie wsparcie przedsiębiorczości

W chwili obecnej jeszcze na Podlasiu trwa nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji planowanych do realizacji przez mikroprzedsiębiorstwa, a zakończy się 7 czerwca. W jego ramach do rozdysponowania jest prawie 20 mln PLN. Minimalna kwota wsparcia wynosi 30 tys. PLN, a górnych ograniczeń w tym wypadku nie ma. Wyjątek stanowią inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym, gdzie kwota wydatków kwalifikowanych nie może przekroczyć 8 mln PLN. Maksymalna kwota wsparcia dla projektu wynosi 500 tyś PLN, a beneficjenci mogą liczyć na wsparcie rzędu 70% albo 50% w przypadku firm transportowych lub wystąpienia pomocy de minimis.

Bieżący konkurs (w ramach Działania 1.4.1. RPO) zakłada udzielanie pomocy jedynie na nową inwestycję, czyli inwestycję w środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne związane z rozbudową przedsiębiorstwa, utworzeniem nowego, dywersyfikacją produkcji i usług, czy zasadniczą zmianą procesu produkcyjnego. Podobnie, jak w przypadku Mazowsza nową inwestycja nie jest taka, która prowadzi jedynie do odtworzenia zdolności produkcyjnych lub skupia się na nabyciu udziałów lub akcji przedsiębiorcy.

Na przełomie II i III kwartału planowane jest ogłoszenie rozpoczęcia rundy aplikacyjnej w ramach Działania 1.4.2. RPO, w ramach której o wsparcie będą mogły wystąpić podmioty małe i średnie. Zakres możliwych inwestycji jest identyczny, jak w przypadku Działania 1.4.1.. Różnice, wynikające z wielkości przedsiębiorstwa, dotyczą wysokości wsparcia. Minimalna wartość projektu dla tej grupy podmiotów wynosi 100 tyś. PLN, a intensywność wsparcia wynosi 70% i 60% odpowiednio dla małych i średnich przedsiębiorstw. Maksymalny poziom wsparcia dla nich nie będzie mógł natomiast przekroczyć 4 mln PLN. Alokacja środków na daną rundę zostanie podana w ogłoszeniu konkursowym.

Zachodniopomorskie – wiosenne przesilenie

W ostatnim tygodniu maja kończy się nabór dla zachodniopomorskich mikroprzedsiębiorców na rozszerzenie zakresu działalności gospodarczej (Działanie 1.1.1.), dywersyfikację produkcji i sposobu świadczenia usług, finansowanie zasadniczych zmian sposobów świadczenia usług lub uruchomienie działalności nowopowstałego podmiotu. Na dofinansowanie mogą liczyć projekty zlokalizowane na terenie Województwa Zachodniopomorskiego, których całkowita wartość nie przekracza 200 tyś. PLN.

Minimalna wartość projektu nie może być mniejsza niż 20 tys., PLN (a kosztów kwalifikowanych 20 tys. PLN), natomiast maksymalna - 8 mln PLN. Projekty jednak nie będą aż tak kosztowne, ponieważ maksymalna ich wartość to 1 mln PLN. Łączna kwota środków przeznaczonych na konkurs wynosi 15 mln PLN. Maksymalny poziom dofinansowania wynosi w tym wypadku 60% kosztów kwalifikowanych, a w przypadku branży transportowej 40%.

Z analogicznym naborem dla siebie małe i średnie przedsiębiorstwa będą musiały czekać do czerwca, kiedy to zostanie dla nich ogłoszony nabór w ramach Działania 1.1.2. Będą one mogły realizować inwestycje rozszerzające zakres działalności gospodarczej, zdywersyfikować gamę produktów i usług, czy też realizować działania zogniskowane na dokonywanie zasadniczych zmian produkcyjnych i usługowych. Priorytetowo traktowane tu będą przedsięwzięcia mające na celu tworzenie nowych miejsc pracy i te zlokalizowane na obszarach o szczególnie niekorzystnej sytuacji społeczno-gospodarczej.

Wartości dofinansowanych projektów nie będą mogły być niższe niż 40 tys. PLN i wyższe niż 8 mln PLN. Maksymalna wartość dofinansowania będzie mogła jednak wynieść tylko 2 mln PLN. Małe przedsiębiorstwa będą mogły liczyć na 60% dofinansowania, średnie na 50%, a firmy z branży transportowej na 40%.

Łódzkie pod znakiem B+R i dywersyfikacji usług

W Łódzkiem przedsiębiorcy także będą mogli uzyskać wsparcie z dwóch źródeł, ponieważ podzielono tam unijne środki na projekty podnoszące konkurencyjność i innowacyjność przedsiębiorstw (Działanie 3.2. RPO) oraz wspierające w nich rozwój prac B+R (Działanie 3.3. RPO).

Celem pierwszego z nich jest wspieranie inwestycji polegających na modernizacji przedsiębiorstw, wsparcie ich zaplecza infrastrukturalnego. Dzięki temu w ramach naborów przedsiębiorcy będą mogli finansować m. in. bezpośrednie inwestycje w przedsiębiorstwach mające na celu dywersyfikację produkcji, czy przedsięwzięcia w zakresie transportu intermodalnego, w zależności od naboru.

Na dofinansowanie będą mogły liczyć szczególnie mikroprzedsiębiorstwa, ale także partnerstwa małych i średnich firm.

W łódzkim Centrum Obsługi Przedsiębiorcy od 20 kwietnia do końca maja można składać wnioski o dofinansowanie projektów dotyczących transportu intermodalnego. Maksymalny poziom dofinansowania wynosi 50% całkowitych kosztów kwalifikowanych, podobnie jak minimalny wkład własny beneficjenta. Maksymalna wartość projektów w zakresie transportu multimodalnego wynosi przy tym aż 20 mln PLN. Rozstrzygnięcie konkursu planowane jest na październik bieżącego roku.

Oprócz tego jeszcze na wiosnę (maj – czerwiec) rozpocznie się pierwszy nabór do projektów finansujących rozwój prac B+R w przedsiębiorstwach (drugi zaplanowano na jesień). O dofinansowanie będą się tu mogły starać małe i średnie przedsiębiorstwa, ich partnerstwa (w tym także te uwzględniające jednostki naukowe i takież konsorcja). Poza sztandarowym rodzajem projektów polegających na zakupie i wdrożeniu wyników prac B+R, dofinansowane będą także same wdrożenia projektów celowych, zakup środków trwałych związanych z badaniami oraz certyfikacja w zakresie zgodności z normami produktu lub świadczonej usługi.

Opolskie – nakierowane na innowacje

W województwie Opolskim przedsiębiorcy mogą aplikować o dofinansowanie dwóch rodzajów projektów, w ramach Działania 1.1.2, finansującego projekty inwestycyjne oraz 1.3.2., w ramach którego można aplikować o wsparcie innowacji w przedsiębiorstwach. Pierwsze z nich ma na celu aktywne wspieranie zatrudnienia poprzez stymulowanie i rozwój mikroprzedsiębiorstw oraz zwiększanie konkurencyjności mikroprzedsiębiorstw Opolszczyzny poprzez unowocześnianie ich oferty. Dofinansowanie mogą uzyskać trzy rodzaje projektów:

1. Osoby fizyczne zamierzające założyć działalność gospodarczą i utworzyć mikroprzedsiębiorstwo;

2. Mikroprzedsiębiorstwa realizujące projekty rozwojowe związane z budową i remontem infrastruktury, zakupem środków trwałych i unowocześnieniem wyposażenia oraz zakupem wartości niematerialnych;

3. Mikroprzedsiębiorstwa korzystające z usług doradczych zogniskowanych na wprowadzenie innowacyjności i zwiększanie konkurencyjności.

Tak zestawiony pakiet możliwości określa jednocześnie zakres beneficjentów do mikroprzedsiębiorstw oraz osób fizycznych planujących założyć tę formę działalności gospodarczej. Osoby fizyczne mogą liczyć na dofinansowanie rzędu co najmniej 40 tys. PLN i do 80 tys. PLN. Pomoc dla funkcjonujących już przedsiębiorstw będzie mieściła się w przedziale pomiędzy 20 tys., a 550 tys. PLN.

Celem Działania 1.3.2. jest natomiast poprawa konkurencyjności przedsiębiorstw poprzez wsparcie inwestycji prowadzących do wzrostu innowacyjności podmiotów. W tym wypadku aplikować mogą wszystkie podmioty z grupy MSP oraz grupy i zrzeszenia przedsiębiorstw. Poziom dofinansowania uzależniony jest od wielkości podmiotu, i tak projekty innowacyjne w mikroprzedsiębiorstwach mogą liczyć na wsparcie od 550 tys. do 7,5 mln PLN. W przypadku pozostałych firm dolna granica obniżona została do 200 tys. PLN. Także w tym wypadku na dofinansowanie mogą liczyć 3 rodzaje projektów:

1. Dotyczące realizacji nowej i innowacyjnej inwestycji w środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne związane z utworzeniem lub rozbudową przedsiębiorstwa;
2. Inwestycje związane z wdrożeniem rozwiązań innowacyjnych włącznie z zakupami środków trwałych niezbędnych do prowadzenia prac B+R w przedsiębiorstwach;
3. Związane z wdrożeniem systemów teleinformatycznych. W przypadku małych firm oraz mikroprzedsiębiorstw wsparcie będzie udzielane firmom działającym ponad rok.

Świętokrzyskie – jeszcze przed wakacjami

Na początku czerwca w Świętokrzyskiem ma zostać otwarty nabór w ramach Działania 1.1. RPO wspierający inwestycje sektora MŚP. Potrwa on około miesiąca, a zatem zakończy się jeszcze przed wakacjami. Beneficjentami będą mogły zostać wszystkie podmioty prowadzące mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa zarejestrowane na terenie województwa świętokrzyskiego. Będą one mogły przede wszystkim realizować inwestycje związane z rozbudową przedsiębiorstw, unowocześnieniem wyposażenia, wprowadzenia innowacji technologicznych i organizacyjnych oraz przedsięwzięcia związane z dostosowaniem technologii, produktów i usług do wymagań dyrektyw unijnych. Oprócz tego finansowane będą organizowanie i uczestnictwo w targach, wystawach i misjach gospodarczych i tworzenie nowych stanowisk pracy związane z wprowadzaniem innowacji i rozszerzaniem działalności.

Maksymalny poziom dofinansowania waha się od 60% kosztów kwalifikowanych dla średnich firm do 70% dla mikro i małych podmiotów. Minimalna wartość dotacji wynosi 10 tys. PLN, a jej górna granica uzależniona jest od wielkości przedsiębiorstwa: od 500 tyś PLN dla mikro, przez 2,4 mln PLN dla małych, aż po 4 mln PLN dla średnich podmiotów.

Pomorskie i Śląskie – II połowa roku

Przedsiębiorcy planujący realizacje swoich inwestycji na Pomorzu i Śląsku są w o tyle komfortowej sytuacji, że mają więcej czasu na przygotowanie projektów, albowiem interesujące ich rundy aplikacyjne rozpoczną się w III i IV kwartale bieżącego roku. W Pomorskiem jednak na dofinansowanie projektów inwestycyjnych nie mogą w tym roku liczyć małe i średnie firmy, albowiem planowany jest wyłącznie nabór dla mikroprzedsiębiorstw w ramach Działania 1.1.1. Wszystkie podmioty gospodarcze będą natomiast uprawnione do składania aplikacji w ramach Działania 1.2., finansującego badania i rozwój technologiczny.

Nabór w ramach 1.1.1, rozpocznie się we wrześniu i potrwa do października. Beneficjenci będą mogli składać wnioski dotyczące budowy, rozbudowy i rozszerzenia zakresu działalności przedsiębiorstwa, realizacji zasadniczych zmian produkcji i świadczenia usług, unowocześnienia składników majątku trwałego firmy, jej informatyzacji, certyfikacji wyrobów i usług, budowy instalacji sprzyjających oszczędności surowców i energii, czy udziału w targach i wystawach w charakterze wystawcy.

Maksymalna wartość dofinansowania nie będzie mogła przekroczyć 200 tys. PLN oraz 60% wydatków kwalifikowanych. Minimalny wkład własny beneficjenta wynosi zatem 40% kosztów zakwalifikowanych do objęcia wsparciem.

Od listopada do grudnia trwał będzie nabór w ramach Działania 1.2, w ramach którego wszystkie grupy przedsiębiorców, za wyjątkiem dużych będą mogły ubiegać się o dofinansowanie projektów badawczo-rozwojowych, wspierających też rozwój technologiczny. Oprócz beneficjentów indywidualnych jest ono skierowane także do ich konsorcjów. Projekty te mogą dotyczyć zarówno inwestycji w prawa do własności intelektualnej, działalność B+R w przedsiębiorstwach, a także innych inwestycji, które powinny zakończyć się wdrożeniem innowacyjnych procesów wytwarzania i komercjalizacją nowych produktów i usług.

W tym wypadku maksymalna wartość dofinansowania nie może przekroczyć 2 mln PLN. Minimalny wkład własny beneficjenta wynosi 40% w przypadku firm mikro i małych oraz 50% kosztów kwalifikowanych w przypadku średnich przedsiębiorstw.

W województwie Śląskim z końcem lipca ogłoszony zostanie tegoroczny nabór w ramach Działania 1.2.4., wspierającego inwestycje w mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach, a w grudniu nabór dla projektów dotyczących innowacji w tychże firmach (Działanie 1.2.3). Pierwsze z działań pozwoli przedsiębiorstwom m.in. na rozbudowę przedsiębiorstwa mającą na celu wprowadzenie na rynek nowych i ulepszonych towarów i usług, działania modernizacyjne, dokonywanie zasadniczych zmian procesu produkcyjnego lub sposobu świadczenia usług, udział w targach i wystawach oraz wykorzystanie technologii informatycznych i komunikacyjnych w procesach zarządzania przedsiębiorstwem, technologii gospodarki elektronicznej oraz dostosowanie technologii i produktów do wymagań dyrektyw unijnych (m.in. norm zharmonizowanych i prawodawstwa w zakresie BHP i ochrony środowiska).

Mikro i małe przedsiębiorstwa będą mogły liczyć na dofinansowanie rzędu 60% kosztów kwalifikowanych, a średnie – 50% przy czym prowadzące działalność gospodarczą w sektorze transportu jedynie do wysokości 40%. Małe i średnie podmioty będą poza tym mogły sfinansować projekty doradcze do wysokości 50% kosztów kwalifikowanych.

Maksymalna kwota wsparcia w przypadku procesów inwestycyjnych wyniesie dla mikroprzedsiębiorstw 200 tys. PLN, a małe i średnie firmy będą mogły liczyć nawet na 750 tys. PLN, w odniesieniu do udziału w targach i wystawach gospodarczych natomiast wszyscy beneficjenci mogą oczekiwać nawet 100 tys. PLN dotacji.

Działanie 1.2.3 dotyczyć będzie całego sektora MSP. W jego ramach możliwe będzie wdrażanie i komercjalizacja technologii i produktów innowacyjnych, wsparcie w zakresie rozwoju działalności B+R w MSP, a także usługi doradcze związane z wdrażaniem strategii rozwoju przedsiębiorstwa w oparciu o nowe technologie i rozwiązania innowacyjne i w zakresie powstawania firm opartych na wysokich technologiach.

Mikro i małe przedsiębiorstwa będą mogły liczyć maksymalnie na dofinansowanie rzędu 60% wartości inwestycji, za wyjątkiem firm transportowych (40%). W przypadku średnich przedsiębiorstw będzie to 50% kosztów kwalifikowanych inwestycji. Również projekty doradcze będą mogły liczyć na dofinansowanie rzędu 50% kosztów kwalifikowanych.

Kujawsko-Pomorskie – wspieranie inicjatyw mikroprzedsiębiorstw

Podobnie, jak na Dolnym Śląsku, także w Kujawsko-Pomorskiem konkurs wspierający projekty inwestycyjne przedsiębiorców uruchomiony zostanie we wrześniu. Będzie on jednak skierowany wyłącznie do mikroprzedsiębiorstw. Nabór do konkursu obejmującego wsparciem wszystkich pozostałych zakończył się w marcu. Jesienią natomiast w ramach Działania 5.2.1. o wsparcie będą mogły ubiegać się wyłącznie podmioty mające siedzibę i prowadzące działalność na obszarze województwa.
W ramach konkursu będą mogły być sfinansowane projekty inwestycyjne nacelowane na zwiększenie zdolności produkcyjnych, usługowych i wytwórczych poprzez rozbudowę przedsiębiorstw i wprowadzanie na rynek nowych lub ulepszonych produktów lub usług. Innym typem projektów będzie dywersyfikacja produkcji lub wachlarza usług podmiotów, a także działania ukierunkowane w stronę dokonywania zasadniczych zmian produkcyjnych.

Ze wsparcia wykluczone będą mikroprzedsiębiorstwa realizujące projekty z branży uzdrowiskowej i turystycznej, przedsięwzięcia wdrażające ICT oraz te ujęte w Lokalnym Programie Rewitalizacji. Dla nich bowiem przewidziane są nabory w ramach innych Działań i w innych terminach.

Mikroprzedsiębiorcy będą mogli liczyć na dofinansowanie rzędu 70% wartości inwestycji, przy czym wartość projektu nie może przekraczać 500 tys. PLN, ani być niższa niż 75 tys. PLN.

Lubelskie – wsparcie przedsiębiorczości z końcem roku

Na Lubelszczyźnie w bieżącym roku nie przewidziano środków na wsparcie doświadczonych na rynku mikroprzedsiębiorców. Małe i średnie podmioty na otwarcie rund aplikacyjnych będą musiały czekać aż do końca roku, albowiem rozpoczęcie konkursów projektów dla nich jest planowane na grudzień. We wrześniu natomiast otwarty zostanie nabór dla mikroprzedsiębiorstw działających nie dłużej niż 2 lata i planujących realizację przedsięwzięć na terenie województwa.

Małe i średnie podmioty będą mogły w ramach projektów zakupić wyposażenie niezbędne do prowadzenia i rozwoju działalności lub też modernizacji środków produkcji prowadzących do zwiększenia swej zdolności inwestycyjnej oraz innowacyjności. Będą one mogły wykorzystywać technologie informacyjne i komunikacyjne w procesach zarządzania przedsiębiorstwem oraz przeznaczać środki na dywersyfikację produkcji poprzez rozbudowę zakładów i implementowanie na rynek nowych usług, bądź produktów. Ostatnim typem projektów, na które można uzyskać dofinansowanie są projekty prowadzące do zasadniczych zmian dotyczących procesu produkcyjnego istniejących zakładów lub rozbudowa przedsiębiorstw.

Wartości projektów dla tego typu beneficjentów nie mogą być mniejsze niż 143 tys. PLN oraz nie mogą przekraczać 8 mln PLN z drugiej strony. Minimalna wartość wsparcia wynosi 85 tys. PLN, a maksymalna sięga aż 2 mln PLN, przez co stają się one niezwykle interesującą formą wsparcia działalności przedsiębiorców w tym największym wschodnim województwie. Stanowią także niebywałą szansę na poprawę poziomu ich konkurencyjności na rynku wspólnotowym.

Celem Działania 1.1. RPO Województwa Lubelskiego, przeznaczonego dla najmniejszych podmiotów jest zwiększenie zdolności inwestycyjnej w początkowym okresie funkcjonowania mikroprzedsiębiorstw realizujących projekty w Lubelskiem. Będą oni mogli w ramach realizowanych przez siebie projektów nabyć wyposażenie niezbędne do prowadzenia i rozwoju działalności gospodarczej lub też zmodernizować środki produkcji celem zwiększenia zdolności inwestycyjnej i innowacyjności przedsiębiorstwa. Oprócz tego, podobnie jak małe i średnie podmioty, będą mogły zdywersyfikować produkcję zakładu celem wprowadzenia nowych usług i produktów oraz wprowadzać zasadnicze zmiany w procesach produkcyjnych.

Budżety projektów mikroprzedsiębiorców nie będą mogły być niższe niż 21,5 tyś PLN oraz przekraczać 8 mln PLN. Minimalne wsparcie nie będzie mniejsze niż 15 tys. PLN, ale też nie przekroczy 500 tys. PLN.

Dolnośląskie – finansowanie infrastruktury B+R i innowacji we wrześniu

Na Dolnym Śląsku na wrzesień planowane jest rozpoczęcie konkursu dla małych i średnich przedsiębiorstw finansującego wdrażanie w nich innowacji produktowych i procesowych, a także regionalnych, wpisujących się w Dolnośląską Strategię Innowacji. Z naboru wykluczone będą podmioty funkcjonujące na rynku krócej niż 2 lata. W ramach tegoż naboru przedsiębiorcy będą mogli finansować działania obejmujące zasadnicze zmiany w procesach produkcyjnych oraz wprowadzające zmiany w zakresie sposobu świadczenia usług i realizowania inwestycji w zakresie innowacyjności wspólnie przez kilka przedsiębiorstw.

W grudniu natomiast na rozpoczęcie naboru będą mogły liczyć podmioty planujące projekty badawcze oraz wdrażanie ich wyników. Działanie to będzie zatem komplementarne wobec wzbudzającego kontrowersje, zwłaszcza ostatnio, działania 1.4.-4.1. PO Innowacyjna Gospodarka. W jego ramach przedsiębiorcy będą mogli modernizować lub budować od podstaw działy B+R w swoich strukturach. Kosztami kwalifikowanymi będą środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne niezbędne do prowadzenia badań. Co ważne, wsparcie będą mogły ubiegać się zarówno duże przedsiębiorstwa, jak i firmy z sektora MSP.

Przedsiębiorcy, w zależności od swej wielkości, mogą liczyć na dofinansowanie rzędu 40-60%, przy czym parytety wsparcia są uzależnione od rodzaju inwestycji. I tak w przypadku dotacji inwestycyjnych dla MSP projekty muszą mieścić się w przedziale 100 tyś. – 8 mln PLN. Koszty kwalifikowane projektów zakładających inwestycje w zakresie prowadzenia działalności B+R nie mogą przekraczać 400 tys. PLN, ale nie mogą być mniejsze niż 50 tys.

Lubuskie, Podkarpackie, Wielkopolskie – dotacyjna posucha

Województwo Lubuskie w tym roku w ogóle nie zamierza zorganizować konkursów dla swoich przedsiębiorców bez względu na ich wielkość. Na najbliższą rundę aplikacyjną będą oni musieli czekać do wiosny przyszłego roku.

W tym roku nie będzie także naborów dla przedsiębiorców na Podkarpaciu. Wynika to z wieloletniego harmonogramu realizacji projektów przyjętego przez Urząd Marszałkowski tego regionu. Najbliższa runda aplikacyjna jest planowana na maj przyszłego roku.

W Województwie Wielkopolskim środki przeznaczone na wsparcie rozwoju sektora MSP zostały już wyczerpane i nie przewiduje się kolejnych alokacji. Uruchomienie dodatkowych naborów jest możliwe jedynie w przypadku przesunięcia pieniędzy z innych, mniej popularnych konkursów.

Oko cyklonu

Regionalne wsparcie dla przedsiębiorców jest skierowane głównie do sektora MSP ze szczególnym uwzględnieniem mikroprzedsiębiorstw. W ramach rund aplikacyjnych mogą oni sfinansować rozbudowę swoich firm, budowę nowych, dywersyfikację produkcji i wachlarza oferowanych usług. Duży nacisk położony jest także na wsparcie sfery B+R u wszystkich beneficjentów. Konkursy te stanowią niebywałą szansę na wsparcie planowanych inwestycji. Problem polega jednak na tym, że w wielu regionach tegoroczne nabory będą ostatnimi, a w niektórych województwach już ich w ogóle nie będzie. Niezdecydowani muszą zatem szybko podejmować decyzje.
W gąszczu konkursów, terminów i wymogów bardzo łatwo o zawrót głowy i przeoczenie optymalnego dla danej firmy źródła finansowania, a opisane zostały tu tylko programy regionalne i to wyłącznie w odniesieniu do bieżącego roku. Aby do tego nie doszło przedsiębiorstwa, które widzą rzeczywistą szansę w uzyskaniu zewnętrznych źródeł finansowania zatrudniają specjalistów w tej dziedzinie lub też współpracują z firmami doradczymi na zasadach outsourcingu. Profesjonalni konsultanci znają bowiem zarówno wszystkie źródła wsparcia unijnego, ale także wszelkie możliwe formy pomocy publicznej, z których mogą skorzystać podmioty sektora prywatnego, a jest ich wiele.