Najbogatsi w Europie są Luksemburczycy, których zamożność Eurostat ocenia na 268 proc. średniej unijnej.

Wśród państw UE niżej od Polski w rankingu są tylko Litwa, Łotwa, Rumunia i Bułgaria. Natomiast jeden punkt procentowy w górę dzieli nas od Estonii, a dwa punkty proc. od Węgier.

Z krajów, które razem z Polską przystąpiły do Unii Europejskiej najwyżej jest Cypr, który osiągnął 98 proc. średniej zamożności w UE. Również Słowenia, Czechy i Malta są wysoko w klasyfikacji.

Eurostat podał także PKB według standardu PPS dla europejskich krajów, które nie znajdują się w Unii. Najlepiej z nich wypada Norwegia, której mieszkańcy mogą sobie pozwolić na 177 proc. tego, co statystyczni Europejczycy. Świetnie wypadają Szwajcarzy (144 proc.) i Islandczycy (120 proc.).

Reklama

Zaskoczeniem może być wynik Chorwacji (64 proc.), który wskazuje, że przeciętny Chorwat jest nieznacznie zamożniejszy od Polaka. Turcy natomiast żyją na poziomie 46 proc. średniej europejskiej.

Najbiedniejsi w Europie są mieszkańcy Albanii (27 proc. średniej). Tylko trochę lepiej wypada Bośnia i Hercegowina (30 proc.)

PPS (Purchasing Power Standard) to wymyślona waluta, za którą można kupić tyle samo w każdym kraju i dzięki temu wyklucza się ryzyko, że na wyniki mogą wpłynąć np. wahania kursu walut.

ikona lupy />
Wskaźnik zamożności, PKB na mieszkańca wg PPS / Forsal.pl