statystyki

Wielka Tama Trzech Przełomów na rzece Jangcy w Chinach (GALERIA)

21 lipca 2010, 15:34 | Aktualizacja: 22.07.2010, 07:17
Tylko na Forsal.pl

Chińska Tama Trzech Przełomów na rzece Jangcy jest największą na świecie zaporą i elektrownią wodną. Teraz olbrzymia tama przechodzi najważniejszy egzamin – musi wstrzymać największą od dwunastu lat falę powodziową w centralnych Chinach. Obejrzyj galerię zdjęć 2,5-kilometrowego kolosa.

Reklama

Reklama

Woda z rzeki Jangcy przepływała wczoraj przez tamę z prędkością 70 tys. metrów sześc. na sekundę. „Zrzuty wody na rzece Jangcy są wykonywane na “normalnym i bezpiecznym poziomie” – zapewniał wczoraj Huang Hua z China Three Gorges Corp.

Tama ma jednak przed sobą poważne zadanie. Silne opady deszczu i powodzie w Chinach od 1 lipca dotknęły 38 mln osób i zmusiły aż 1,3 mln mieszkańców z 11 prowincji do ewakuacji. Zbiory ryżu w Państwie Środka, które stanowią 35 proc. globalnej produkcji ryżu, mogą w wyniku zawirowań pogodowych spaść o 10 proc.

Zapora Trzech Przełomów miała stać się symbolem potęgi ludowych Chin. Jej budowa trwała 13 lat – ukończono ją 20 maja 2006 r. Aby wznieść chińskiego kolosa wydano aż 25 mld dol. i przesiedlono ponad milion mieszkańców w prowincji Hubei.

Aby obejrzeć galerię, kliknij w zdjęcie poniżej.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze