Royalton Partners, jeden z większych funduszy private capital działających w naszym regionie Europy, ma do wydania ponad 200 mln zł. Szuka celów inwestycyjnych głównie w Polsce.
Fundusz skupia się na inwestycjach w spółki z regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Jak przyznaje Przemysław Bielicki, dyrektor w Royalton Partners, aktualnie fundusz może wydać na akwizycje ok. 50 mln euro.
Royalton Partners szuka ciekawych spółek głównie z Polski. – Interesują nas firmy, które wykonują prace dla sektora energetycznego. Szukamy również spółek działających w obszarze edukacji oraz zajmujących się specjalistycznym handlem. Nie jesteśmy jeszcze na razie tak blisko transakcji, aby o niej informować – twierdzi Przemysław Bielicki.
Fundusz szuka firm do przejęcia głównie wśród spółek niepublicznych. Chociaż nie wyklucza, że może zainwestować w firmę notowaną na giełdzie. – Oczywiście to jest możliwe. Na razie jednak nie planujemy żadnego przejęcia spółki z GPW – mówi Bielicki.
Najbardziej interesujące dla funduszu są spółki pracujące dla sektora elektroenergetycznego. Wstępnie szacuje się, że w polską elektroenergetykę trzeba w ciągu najbliższych kilku lat zainwestować kilkadziesiąt miliardów złotych. To ogromna szansa dla firm wykonujących zlecenia dla tej branży. Inwestycje w takie firmy mogą być więc potencjalnie bardzo opłacalne. Royalton Partners, zdaniem Bielickiego, przygląda się również firmom operującym w branży energii odnawialnej.
Reklama
Fundusz specjalizuje się w inwestycjach raczej długoterminowych. – Nasz horyzont inwestycyjny to minimum trzy lata. Nie jesteśmy sprinterami, jeżeli chodzi o inwestycje. Jeżeli okoliczności to uzasadniają, to jesteśmy gotowi inwestować w firmę nawet do 7 – 8 lat – dodaje Bielicki.
– Ograniczamy się do tego, aby być raczej w radach nadzorczych. Nie angażujemy się zbytnio w zarządzanie. Staramy się także często współpracować z założycielami firm, biorąc udział w podwyższaniu kapitału – wyjaśnia Przemysław Bielicki.
Royalton był w Polsce m.in. właścicielem spółki mPunkt, czyli sieci sprzedaży produktów (ponad 200 sklepów) branży telekomunikacyjnej i telewizji cyfrowej. W listopadzie zeszłego roku 45-proc. właścicielem sieci sklepów został Cyfrowy Polsat, który w tym roku objął 100 proc.
Fundusz jest również właścicielem polskiej spółki Vratislavia Holding, która operuje na rynku deweloperskim. W innych krajach Royalton Partners ma większościowe udziały w rumuńskiej spółce ubezpieczeniowej CertAsig oraz polsko-czesko-słowackiej Activeparking, spółce zarządzającej parkingami. Ma również trzy firmy na Węgrzech.