| EUR/PLN | 4.1960 | plus | 0.0104 PLN |
| USD/PLN | 3.1582 | plus | 0.0017 PLN |
| CHF/PLN | 3.4644 | plus | 0.0052 PLN |
| GBP/PLN | 4.9961 | plus | 0.0032 PLN |
2010-09-04 11:45 , ostatnia aktualizacja: 2010-09-04 14:04
Słabe dane z prywatnego sektora usług, produkcji przemysłowej i budownictwa wywołują obawy, że brytyjska gospodarka, mimo nadspodziewanie dobrych wyników za II kw., może znów zwolnić w obecnym III kw.
Jak podał sobotni "Financial Times", uważnie obserwowany wskaźnik PMI (Purchasing Managers' Index) w prywatnym sektorze usług, obrazujący poziom jego aktywności, spadł w sierpniu do najniższego poziomu z okresu finansowego kryzysu sprzed 16 miesięcy. Z początkiem tygodnia ogłoszono dane o produkcji przemysłowej sugerujące, iż tempo przyrostu zwalnia.
Także zamówienia w budownictwie w II kw. ostro się załamały po dojściu do władzy koalicji konserwatystów z liberalnymi demokratami w maju. Koalicja w poszukiwaniu oszczędności wycofała się z niektórych zamówień budowlanych. Nowe zamówienia budowlane spadły 14 proc. kdk, co przekłada się na 1,9 mld funtów. 70 proc. tej sumy spowodował spadek popytu sektora publicznego.
"Obecny tydzień może okazać się tym, w którym groźba nawrotu recesji zaczęła wyglądać bardzo realnie" - powiedział "FT" Jonathan Loynes z Capital Economics.
Gazeta zwraca uwagę, że rozczarowujące dane kontrastują z oznakami przyspieszenia tempa wzrostu w sektorze usług w Niemczech i Francji oraz mniejszym od spodziewanego spadkiem zatrudnienia w USA.
>>> Polecamy: Berlin odważnie reformuje, Paryż nie może pogodzić się z końcem państwa socjalnego
"Ekonomiści sądzą, że brytyjska gospodarka osiągnie wzrost na poziomie 0,5 proc. w III kwartale, nieznacznie poniżej długofalowej średniej wzrostu (O,6 proc. kdk) wobec 1,2 proc. kdk w II kw., ale oznaki spowolnienia mogą wywołać obawy, że W. Brytania nie wytrzyma szybkich i głębokich cięć wydatków publicznych" - napisał "FT".
"Wygląda na to, że rządowe plany fiskalnej konsolidacji opierają się na założeniu, że ożywienie będzie stosunkowo silne. Rząd nie ma w zanadrzu awaryjnego planu na wypadek, gdyby gospodarka się nie odbiła" - wskazuje Loynes.
"Załamanie w budownictwie może być sygnałem wczesnego ostrzegania przed tym, jakie mogą być skutki cięć wydatków publicznych" - dodał "FT", wskazując na budownictwo. Według Francisa Noble'a ze Stowarzyszenia Produktów Budowlanych budownictwo może być pierwszym sektorem, który ześlizgnie się w recesję.
>>> Czytaj też: Meinhard Miegel: Zachód doszedł do granic rozwoju gospodarczego

| TANIE kredyty mieszkaniowe BEZPŁATNE porównanie. SPRAWDŹ! | Ranking LOKAT bankowych 2011 Porównaj i zamów on-line! | Kredyty dla firm Porównaj i wybierz najlepszy! | Ranking KONT bankowych! Porównaj i załóż najlepsze konto. |

polityka i gospodarkakryzys gospodarczyeuroUnia Europejska
2012-02-09 19:17
Rząd i parlament Grecji, by liczyć na otrzymanie dalszej pomocy finansowej, powinny przekonać swoich partnerów europejskich o tym, że zależy im na dotrzymaniu obietnicy reform - powiedział w czwartek komisarz UE ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehn.»
2012-02-09 19:07
Łotwa ogłosiła w czwartek, że zawiesza ratyfikację budzącej kontrowersje międzynarodowej umowy o zwalczaniu obrotu towarami podrabianymi (ACTA). Wcześniej na ten krok zdecydowały się Polska i Czechy.»

2012-02-09 19:01
Rząd Węgier powinien zwrócić się do Rady Europy o opinię ws. zgodności węgierskiego prawa medialnego i jego stosowania z podstawowymi wartościami zawartymi w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka - powiedziała w czwartek w PE komisarz UE Neelie Kroes.»

kryzys gospodarczymakroekonomiaPKB
2012-02-09 18:52
Specjaliści wciąż obawiają się hamowania dynamiki konsumpcji prywatnej.»

eurokryzys gospodarczyUnia Europejska
2012-02-09 18:45
Porozumienie greckiej koalicji rządzącej w sprawie programu oszczędności to ważny krok i podstawa do dalszych rozmów o pakiecie ratunkowym dla Aten - powiedział w czwartek rzecznik Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Gerry Rice.»

polityka i gospodarkaUnia Europejskakryzys gospodarczyfinanse publicznefinanse
2012-02-09 18:41
Grecki wiceminister pracy i ubezpieczeń społecznych Janis Kucukos podał się w czwartek do dymisji, protestując przeciw środkom oszczędności wymuszonym jego zdaniem na Atenach przez prywatnych kredytodawców, UE oraz MFW.»

kryzys gospodarczykredytyfinansenieruchomości
2012-02-09 18:18
Władze federalne i stanowe USA zawarły umowę z pięcioma największymi amerykańskimi bankami o wielomiliardowej pomocy dla zadłużonych właścicieli domów oraz osób, którym banki zabrały domy za niespłacanie długów.»

2012-02-09 18:13
Analitycy KBC Securities, w raporcie z 9 lutego, podtrzymali rekomendację „trzymaj” akcje spółki AmRest.»

2012-02-09 18:07
Czwartek minął pod znakiem decyzji odnośnie greckiego planu oszczędności. Większość Europy zareagowała umiarkowanym entuzjazmem, jednak w Polsce i na Węgrzech odnotowano spadki.»

2012-02-09 18:05
Dobrze, że resort skarbu wraca do prac nad projektem ustawy o nadzorze właścicielskim, gdyż pozwoli to odpolitycznić zarządzanie spółkami z udziałem Skarbu Państwa - powiedział PAP w czwartek członek Rady Gospodarczej przy premierze Bogusław Grabowski.»
Oto inwestycja, która daje zarobić więcej niż giełda i mieszkania

Czy Londyn podoła Olimpiadzie?
Uśmiech Mona Lisy - oto recepta na europejski kryzys| EUR/PLN | 4.1960 | plus | 0.0104 PLN |
| USD/PLN | 3.1582 | plus | 0.0017 PLN |
| CHF/PLN | 3.4644 | plus | 0.0052 PLN |
| GBP/PLN | 4.9961 | plus | 0.0032 PLN |
Oto inwestycja, która daje zarobić więcej niż giełda i mieszkania



