W Polsce obecny udział energii ze źródeł odnawialnych (OZE) w stosunku do zużycia energii finalnej brutto kształtuje się na poziomie 8 proc. Przekłada się to na roczną produkcję zielonej energii elektrycznej w ilości ok. 8 TWh, zielonego ciepła w ilości ok. 47 TWh (170 PJ) oraz biopaliw w ilości ok. 10 TWh (900 ktoe).
Polska Izba Gospodarcza Energii Odnawialnej (PIGEO) szacuje, że zużycie energii w Polsce będzie wzrastać, a przy efektywnym zarządzaniu energią poziom zużycia jej w roku 2020 osiągnie poziom ok. 815 TWh. Zgodnie z dyrektywą unijną 2009/28/WE cel dla OZE w Polsce wynosi 15 proc. Aby go osiągnąć, produkcja zielonej energii powinna co najmniej zostać podwojona w stosunku do stanu obecnego.
Bez nowych inwestycji skumulowanych do realizacji w ciągu 10 lat osiągnięcie celu nie będzie możliwe. W sektorze elektroenergetyki powinien nastąpić wzrost mocy wytwórczych do 15 000 MW, z czego prawie 8500 MW stanowić będą farmy wiatrowe. Duży wzrost produkcji energii elektrycznej nastąpi także z biomasy w technologii jej współspalania z węglem. Inwestycje w taką generację energii nie przekładają się jednak na nowe i wydajne moce wytwórcze. Szacuje się także wzrost instalacji na biogaz (do 1650 MW) oraz na bioodpady (do 230 MW) i małej energetyki wodnej (do 530 MW).
Realizacja tych celów nie będzie możliwa bez wprowadzenia usprawnień w procedurach administracyjno-prawnych, w tym szczególnie w zakresie planowania przestrzennego z uwzględnieniem lokalizowania jednostek OZE, wprowadzenia gwarantowanego przyłączenia do sieci dla generacji małej mocy oraz wprowadzenia długiej polityki dla systemów wsparcia, znacznie dłuższej niż funkcjonujące do roku 2017 zielone certyfikaty.
Reklama
Bez wprowadzenia uzależnienia systemów wsparcia od rodzaju źródła (np. system cen gwarantowanych) nie będzie możliwy rozwój na szerszą skalę takich źródeł jak fotowoltaika, geotermia, biogaz rolniczy czy mała energetyka wodna. Na sfinansowanie wszystkich nowych inwestycji we wszystkich sektorach energii niezbędne będą wydatki sięgające średnio 2,7 mld euro rocznie. Co prawda większe przedsięwzięcia sfinansują inwestorzy przy udziale banków, jednakże duży udział w rozwoju sektora OZE będą mieli także obywatele inwestujący w pompy ciepła, kolektory słoneczne czy przydomowe wiatraki mniejszej mocy.

Green Power – Kongres Energii Odnawialnej

To, ile kosztuje dana instalacja, gdzie szukać wsparcia w procedurach administracyjno-prawnych oraz jakie są mechanizmy rynkowe i wreszcie jak działają systemy wsparcia, i kto może je otrzymać, będzie omówione podczas II edycji Międzynarodowego Kongresu Energii Odnawialnej Green Power odbywającego się w Warszawie w dniach 6 – 7 października 2010