1. Dbaj o stan techniczny auta

Filtry powietrza i paliwa, katalizator, olej – wszystkie te elementy mają wpływ na zużycie paliwa. Należy utrzymywać je w dobrej kondycji.

2. Sprawdzaj ciśnienie w oponach

Niedopompowane koła mogą zwiększyć spalanie nawet o 10 proc. Ciśnienie (jego właściwy poziom jest zapisany w instrukcji obsługi auta) należy kontrolować przynajmniej raz na kwartał. „Na oko” nie da się ocenić, czy jest prawidłowe.
Reklama

3. Nie rozgrzewaj samochodu na postoju

Jeżeli to możliwe, należy ruszyć autem zaraz po jego uruchomieniu. Zimny silnik może spalić na postoju nawet litr paliwa w ciągu piętnastu minut. W ruchu znacznie szybciej osiąga temperaturę roboczą.

4. Dynamicznie wciskaj pedał gazu

To nieprawda, że delikatne obchodzenie się z pedałem gazu zmniejsza spalanie. Należy wciskać go zdecydowanie, lecz stosunkowo szybko zmieniać biegi – w przypadku aut z silnikami Diesla przy ok. 2 tys. obrotów, a w motorach benzynowych przy ok. 2,5 tys. obrotów silnika na minutę.

5. Jedź na możliwie najwyższym biegu

Wiele osób sądzi, że nie opłaca się im zmieniać biegu, bo i tak zaraz będą hamować. Tymczasem to samo auto jadące z prędkością 60 km/h na trzecim biegu spala 50 – 70 proc. więcej paliwa niż na piątym. Dlatego przy jeździe ze stałą prędkością należy jechać na biegu utrzymującym możliwie najniższe obroty silnika.

6. Hamując, nie używaj... hamulca

Nigdy nie należy wrzucać luzu. Wbrew pozorom nie oszczędzamy wtedy paliwa (silnik spala na biegu jałowym od 1 do 3 litrów paliwa na godzinę). Zamiast tego powinniśmy hamować silnikiem, czyli zdjąć nogę z gazu i stopniowo redukować biegi. Wtedy auto nie zużywa nawet kropli benzyny czy oleju napędowego. Taka taktyka pozwala także oszczędzać hamulce.

7. Wyłączaj silnik na skrzyżowaniach

Opłaca się wyłączać silnik auta, gdy postój ma trwać dłużej niż 20 – 30 sekund. Czyli gdy np. czerwone światło dopiero się zapaliło albo stoimy przed przejazdem kolejowym. Niektóre nowe modele aut są wyposażone w system start-stop, samoczynnie wyłączający silnik podczas postoju, a potem automatycznie go uruchamiający, gdy wrzucamy bieg.

8. Wyłącz klimatyzację, oszczędzaj prąd

Włączona funkcja klimatyzacji w skrajnych przypadkach może podnosić spalanie samochodu nawet o 1,5 litra paliwa na każde 100 km. Dlatego w chłodniejsze i suche dni lepiej ją wyłączać (nie jest to równoznaczne z wyłączeniem wentylacji).

9. Zamknij okna, zdejmij bagażnik

Samochody projektowane są tak, aby powietrze opływało je bez zakłóceń. Niezdemontowany z dachu bagażnik rowerowy stawia tak duże opory, że przy prędkości 100 km/h podnosi spalanie o 1 – 1,5 litra.

10. Krótki dystans? Zostaw auto w domu

Silnik nabiera roboczej temperatury po przejechaniu ok. 5 km. Zimny spala nawet dwukrotnie więcej paliwa. Dlatego, jeżeli do pracy mamy tylko kilka kilometrów, lepiej wybierzmy się rowerem lub autobusem.