Od początku 2010 roku zauważalny jest powolny wzrost poziomu średnich cen działek w największych miastach.

Jak wynika z raportu Expandera i Szybko.pl, wzrost cen średnich to między innymi efekt zmiany struktury cenowej oferowanych działek. W Warszawie i Krakowie minimalna cena jest o 20 złotych wyższa na każdym metrze kwadratowym w porównaniu z I kwartałem 2010, w Gdańsku o 12, we Wrocławiu o 14.

"W Warszawie nadal najłatwiej jest znaleźć działkę w przedziale cenowym od 500 do 750 złotych za metr, stanowią one niemal 35 proc. oferty. W Krakowie i Wrocławiu najwięcej ofert mieści się w przedziale od 300 do 500 złotych za metr kwadratowy, a w Gdańsku i Poznaniu od 200 do 300 złotych" - uściśla Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl

>>> Polecamy: Jak bezpiecznie kupić mieszkanie?

Analityczka dodaje, że w porównaniu z I kwartałem 2010 roku średnie ceny działek budowlanych wzrosły w znacznie większym stopniu niż ceny mieszkań czy domów.

"Najmniejsza zmiana miała miejsce w Poznaniu: +5,1 proc. w ciągu 6 miesięcy. W Warszawie procentowa zmiana wynosi 7,5 proc., ale przekłada się to na 60 złotych podwyżki na każdym metrze. Podobnie jest we Wrocławiu, Gdańsku czy Krakowie, gdzie w przeliczeniu na procenty wzrosty wynoszą od 15 proc. do 20 proc., a kwotowo są to różnice rzędu 50-60 złotych" - wylicza Kosińska.

Ceny działek w największych miastach w Polsce

W Warszawie średnia cena od początku roku wzrosła o 8 proc.. W większości podwarszawskich miejscowości miał miejsce ten sam proces: wzrosły ceny minimalne, a także maksymalne dostępnych na rynku działek - głosi raport. W Krakowie cena metra kwadratowego działki budowlanej wzrosła dwa razy mocniej: w ciągu 6 miesięcy o 15 proc. "W mieście trudno o zakup terenu za mniej niż 200 złotych, ale w podkrakowskich miejscowościach średnie ceny są nawet trzykrotnie niższe" - pociesza Marta Kosińska. I dodaje, że we Wrocławiu jest nawet gorzej niż w Krakowie.

>>> Zobacz, jak kształtują się ceny mieszkań w Warszawie

"Wzrost średniej ceny metra działki budowlanej we Wrocławiu rzędu 20 proc. w ciągu 6 miesięcy należy uznać za znaczny. Mimo że najłatwiej zakupić ziemię w cenie od 300 do 500 złotych za metr (31,2 proc. ofert) to nadal dostępne są działki za mniej niż 100 złotych" - mówi analityczka.

W stolicy Wielkopolski Poznaniu średnie ceny utrzymują się na poziomie bliskim 400 złotych za metr kwadratowy od I kwartału 2009 roku i, jak dodaje Szybko.pl, 410 złotych za metr kwadratowy to druga najwyższa cena działki budowlanej po cenach w Warszawie i okolicach.

Natomiast ceny ziemi w Gdańsku w III kwartale są o 17 proc. wyższe niż na początku 2010 roku. "58,2 proc. ofert wystawionych jest w cenie od 200 do 400 złotych za metr kwadratowy" - podsumowuje Kosińska.