Raporty na temat sprzedaży telefonów komórkowych na świecie opublikowały dwie firmy- International Data Corp. (IDC) oraz Strategy Analitycs. W obu rankingach Apple awansowało na czwartą pozycję, oczko wyżej niż producent BlackBerry, firma Research in Motion. Apple sprzedał w trzecim kwartale 14,1 mln telefonów komórkowych, a jego udział w rynku wynosi 4,1 proc.

„Wejście Apple do pierwszej piątki podkreśla znaczenie smartfonów na całym rynku”- komentuje Kevin Restivo, analityk firmy IDC. „Dla dostawców, którzy nie rozwijają swojej oferty smartfonów, wyzwaniem będzie utrzymanie swojego udziału w rynku w przyszłości”.

Pierwsze miejsce w obu raportach zajmuje Nokia, lider wśród sprzedawców telefonów komórkowych od 1998 roku. Firma sprzedała ponad 110 mln komórek w trzeci kwartale. Jednak fińska spółka zmniejszyła swój udział w rynku w stosunku do poprzedniego roku o ponad 4 punkty procentowe. Głównym zagrożeniem dla Nokii, poza producentami ze szczytu rankingów, są w tej chwili chińskie firmy, które cieszą się coraz większą popularnością na rynkach wschodzących.

Drugą i trzecią pozycję w rankingach zajmują odpowiednio Samsung (ok. 21 proc. udziału w rynku) oraz LG (ok. 8 proc.). W najlepszej piątce po raz pierwszy od 2004 roku, czyli odkąd IDC publikuje swoje raporty, nie znalazł się Sony Ericsson.