Analitycy oceniają, że europejskim indeksom pomagały m.in. wzrosty amerykańskich kontraktów, co jest związane z nadziejami na wygraną Republikanów w wyborach do Kongresu. "Ożywienie pojawiło się na parkietach dopiero w południe i było najpewniej wynikiem coraz bardziej konsekwentnego ruchu w górę kontraktów na amerykańskie indeksy. Za oceanem doszedł dziś jeszcze jeden impuls w postaci wyborów do Kongresu. Prawdopodobne zwycięstwo republikanów jak widać byłoby przez rynki przyjęte z radością. Zniecierpliwione byki nie wytrzymały i ruszyły do zakupów. W Paryżu i Frankfurcie indeksy zyskiwały w połowie sesji po 0,9 proc. Jedynie Londyn wyraźnie się ociągał. FTSE rósł o zaledwie 0,2 proc." - poinformował Roman Przasnyski z Open Finance.

Analityk zaznaczył, że liderem wzrostów był WIG20, a WIG ustanowił rekord trendu. Dodał, że w pierwszej części sesji wrażenia na rynkach nie zrobiły ani podwyżki stóp procentowych w Australii i Indiach, ani informacja o wyższych niż się spodziewano wartościach wskaźników aktywności przemysłu strefy euro. Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI polskiego sektora przemysłowego wzrósł o 0,9 pkt m/m i wyniósł w październiku 55,6 pkt, pozostając powyżej neutralnego poziomu 50,0 dwunasty miesiąc z rzędu i sięgając najwyższego poziomu od maja 2004 r.

"W Warszawie prym wiodły firmy surowcowe i największe banki. Akcje KGHM, PKN Orlen i Pekao szły w górę po ponad 2,5 proc. Niewiele ustępowały im papiery PKO i TVN. Zmiany notowań pozostałych tuzów naszego parkietu były już znacznie skromniejsze. Koncentracja handlu na papierach 'wielkiej czwórki' wskazuje na aktywność kapitału zagranicznego. Mimo nieco mniejszej skali wzrostu, bohaterem dzisiejszej sesji był jednak indeks szerokiego rynku. Ustanowił on nowy rekord trwającego od lutego ubiegłego roku trendu wzrostowego i znalazł się najwyżej od połowy maja 2008 r. By pochwalić się podobnym osiągnięciem, WIG20 musiałby pokonać poziom 3000 punktów. Na razie wydaje się to mało prawdopodobne, a na drodze do tego celu stoi niedawny szczyt z połowy października. Do jego osiągnięcia brakuje zaledwie 20 punktów, a więc jest on w "zasięgu" jednej sesji. Jeśli dobre nastroje rynkach utrzymają się, powinien on zostać przyn! ajmniej przetestowany" - dodał Przasnyski.

We wtorek indeks WIG20 wzrósł o 1,05 proc. do 2 679,22 pkt a WIG o 0,75 proc. do 46 575,68 pkt. Wartość obrotów na szerokim rynku przekroczyła 1,7 mld zł.