Do końca notowań na Starym Kontynencie kurs szedł jednak minimalnie poniżej parytetu. Kurs GPB/USD po wczorajszej zwyżce ponad wartość 1,6000, dziś zdołał się utrzymać ponad tym poziomem. Notowania USD/JPY w dalszym ciągu natomiast pozostają w pobliżu historycznych minimów. Pomimo przełamania istotnych poziomów, główne waluty nie kontynuowały umocnienia względem dolara. Sytuacja ta ma szansę utrzymać się do jutrzejszego wieczoru, kiedy to poznamy decyzję Fed w sprawie kontynuacji programu luzowania monetarnego. Fakt, że Rezerwa Federalna zdecyduje się na podjęcie dodatkowych kroków, jest już uwzględniony w cenach. Pozostaje jednak pytanie, jaka będzie jego skala.

Inwestorzy oczekują, iż Fed zdecyduje się na zakup aktywów o łącznej wartości 0,5 – 1 biliona dolarów. Kwota poniżej dolnej granicy przedziału oczekiwań może przynieść spore rozczarowanie i odreagowanie ostatniej deprecjacji dolara. Również wynik zgodny z oczekiwaniami może spotkać się korektą i realizacją zysków przez inwestorów – ruch ten powinien być jednak zdecydowanie bardziej krótkotrwały niż w przypadku rozczarowania. Górna granica oczekiwań będzie dość trudna do pokonania, w związku z czym niewykluczone, że w czasie jutrzejszej sesji amerykańskiej będziemy obserwować przynajmniej chwilowe odreagowanie w notowaniach głównych par dolarowych.

Na rynku złotego po porannym umocnieniu polskiej waluty, w dalszej części dnia również mogliśmy obserwować stabilizację. Notowania EUR/PLN konsolidowały się w okolicach 3,9500. Także krajowi inwestorzy wstrzymują się z większymi transakcjami w oczekiwaniu na jutrzejszą decyzję Fed.

Reklama