Główny indeks warszawskiej giełdy WIG20 na otwarciu sesji wyniósł 2683,11 pkt, co oznacza wzrost o 0,15 proc. Po otwarciu notowań rosły także główne giełdy w Europie: niemiecki indeks DAX zyskał 0,14 proc., francuski CAC40 wzrósł o 0,30 proc., abrytyjski indeks FTSE100 wzrósł o 0,20 proc.

Światowe rynki czekają dziś na decyzje Fed co do skali pomocy dla gospodarki w postaci drugiej tury ilościowego luzowania polityki pieniężnej. Emil Szweda z Noble Securities podaje, że rynek liczy na co najmniej 500 mld USD.

"Wśród pojedynczych spółek trudniejsze chwile mogą przeżywać posiadacze akcji Emperii, ponieważ sąd zablokował wykonanie uchwały NWZA o skupie akcji dopatrując się poważnych błędów formalnych przy jej podjęciu. Z kolei zarząd Mostostalu Płock przyznaje, że przychody w 2010 r. mogą być o ponad 10 proc. niższe niż przed rokiem, choć jeszcze po trzech kwartałach dynamika jest dodatnia. Zapowiada to słaby wynik w końcówce roku" - informuje Szweda.

Gazeta "Parkiet" powołując się na oczekiwania analityków podaje, że dobre wyniki opublikuje J.W. Construction. Jak powiedział Emil Szweda, inwestorzy mogą też podnieść notowania PGE, ponieważ koncern prowadzi negocjacje dotyczące sprzedaży Exatela, a na horyzoncie ma także przychody ze sprzedaży udziałów w Polkomtelu.

"Rynek jest teraz dość dobrze przygotowany do ataku na maksima (2709 pkt.), których trwałe i przekonujące przekroczenie miałoby szanse doprowadzić do wyznaczenia kolejnej, ok. 100 punktowej fali wzrostowej i jeśli tylko sytuacja zewnętrzna pozwoli, popyt na naszym parkiecie powinien o rozwój takiego scenariusza przynajmniej spróbować powalczyć" - poinformował analityk Beskidzkiego Domu Maklerskiego Tomasz Gessner.