Indeks największych spółek na warszawskim parkiecie WIG20 podniósł się o 0,68 proc. do 2686,57 pkt. Indeks szerokiego rynku WIG zyskał 0,58 proc. i wyniósł 46686,36 pkt.

Brytyjski indeks FTSE 100 po otwarciu notowań wzrósł o 1,28 proc. i wyniósł 5 822,28 pkt. Niemiecki indeks DAX zyskał 0,91 proc. i wyniósł 6 678,14 pkt. Francuski CAC 40 wzrósł o 1,33 proc. do poziomu 3 894,16 pkt. Indeks węgierskiej giełdy BUX podskoczył o 1,08 proc. i wyniósł 23 324,82 pkt.

"W środę większość informacji sprzyjała bykom - rano wstępne wyniki wyborów do Kongresu w USA potwierdziły wcześniejsze oczekiwania rynku. Sondaże wskazywały na uzyskanie większości przez Republikanów w Izbie Reprezentantów oraz wyraźną utratę 'siły' Demokratów w Senacie. Utrudnione rządzenie przez Baracka Obamę powinno sprzyjać rynkom, które nie lubią zmian. Jednak inwestorzy wyraźnie wstrzymywali się z kupowaniem akcji w oczekiwaniu na posiedzenie FOMC" - mówi analityk BDM, Krystian Brymora.

Według niego można powiedzieć, że Fed nie zawiódł i świeże dolary niebawem popłyną na rynek. Komitet zdecydował o skupie obligacji rządowych do końca 2Q'11 na kwotę 600 mld USD. Co prawda, oczekiwania były rozbieżne jednak często pojawiała się kwota 500 mld USD (Goldman Sachs), która przez obserwatorów przyjęta została jako konsensus. W uzasadnieniu napisano o rozczarowująco wolnym ożywieniu i chęci doprowadzenia inflacji do pożądanego (wyższego) poziomu.

Reklama

Na zachowanie warszawskich indeksów znaczny wpływ będą też mieć raporty kwartalne spółek. "PKO BP ze wzrostem zysku o 33 proc. spełnił oczekiwania analityków, BRE przekroczył je zarabiając o 185 proc. więcej niż przed rokiem, lepiej niż oczekiwano wypadł także zysk netto Lotosu, zaś nieco słabiej Netii. W szczegółach odbiór tych dwóch ostatnich może się różnić, ponieważ 1 mld zysku Lotosu jest głównie pochodną wyceny różnic kursowych i zapasów (a więc nie ma większego wpływu na wynik operacyjny), natomiast Netia notuje nadal niezłe wyniki EBITDA i zwiększa liczbę klientów" - pisze w komentarzu giełdowym Emil Szweda, analityk Noble Securities.