Seminarium w ambasadzie Polski w Londynie zorganizowało stowarzyszenie Polish Professionals skupiające Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii w wolnych zawodach, głównie w bankowości, marketingu i sprzedaży.

"W czasie recesji priorytetem jest utrzymanie pracy, ale z chwilą, gdy gospodarka zaczyna się odbijać, na pierwszy plan wysuwa się realizacja osobistych ambicji. Tak będzie też w przypadku polskich profesjonalistów w Wielkiej Brytanii. Możliwości zaspokojenia zawodowych ambicji są dla nich większe w Polsce niż w Wielkiej Brytanii" - powiedział Hume.

>>> Czytaj też: Polskie firmy masowo przenoszą działalność gospodarczą do Wielkiej Brytanii

"Bycie Polakiem na brytyjskim rynku usług finansowych nie jest żadnym negatywem, ale niekoniecznie musi być pozytywem, podczas gdy bycie Polakiem z międzynarodowym doświadczeniem jest w Polsce atutem" - tłumaczył.

Hume sądzi, że wybicie się na bardzo konkurencyjnym brytyjskim rynku usług finansowych jest trudniejsze niż na polskim rynku, będącym wciąż w stanie ekspansji: "W Wielkiej Brytanii Polacy są jedną z wielu grup obcokrajowców, co jest niewielkim konkurencyjnym minusem, podczas gdy w Polsce są u siebie, co daje im konkurencyjną przewagę w stosunku do osób bez międzynarodowego doświadczenia" - dodał.

Uczestniczka seminarium Sylwia Kujawa - szefowa działu wewnętrznej kontroli rynków kapitałowych i bankowości korporacyjnej Banku Zachodniego w Warszawie - sądzi, że dzięki przeniesieniu się z Irlandii do Polski awansowała szybciej, niż gdyby została w Irlandii.

Wskazuje, iż jest w wieku trzydziestu kilku lat, a porównywalne stanowisko w Irlandii zajmują osoby po pięćdziesiątce.

Zauważyła jednak, że na niekorzyść osób, które pracowały w brytyjskim lub irlandzkim banku, działa fakt, iż nie są na bieżąco z polskimi przepisami prawnymi i zasadami rachunkowości. Środowisko pracy w Polsce nie jest tak kosmopolityczne, jak na Zachodzie, a stosunki w nim o wiele bardziej formalne.

W ocenie Monique Frugier, szefowej centrum finansowego banku HSBC w Krakowie, Polacy z zagranicznym doświadczeniem są chętnie zatrudniani, ponieważ są bardziej otwarci na innowacje, łatwiej się adaptują w nowym środowisku pracy i są świadomi kulturowych niuansów, co jest ważne w kontaktach z klientami.

Według koordynatora portalu powroty.pl Macieja Szczepańskiego, nie są prawdziwe rozpowszechnione stereotypy o Polakach, jakoby wracali dlatego, że im się nie udało, a w czasie pobytu za granicą "zasklepiają się" i nie integrują.

"W czasie pobytu za granicą uzyskali nowe umiejętności i po powrocie z Polski gotowi są z nich korzystać. Połowa tzw. powrotników deklaruje, iż w pracy w Polsce korzysta z umiejętności nabytych za granicą. Niekoniecznie chodzi tu o specjalistów wysokiej klasy" - zaznacza.