Jak poinformował PAP w poniedziałek rzecznik Komisji Europejskiej Ton van Lierop, z przyznanych Polsce ponad 5,6 mld euro w ramach Funduszy Spójności, KE wypłaciła 4,6 mld euro. Do wydania pozostaje ok. 1,02 mld euro. Opóźnienia dotyczą m.in. sześciu dużych projektów w infrastrukturze kolejowej. Z puli na infrastrukturę kolejową w Polsce na lata 2000-2006 absorpcja wyniosła 84 proc.

Według zasad dotyczących Funduszu Spójności, z którego finansowane są projekty o skali narodowej, środki muszą być wydane najpóźniej 4 lata od roku, na który zostały przyznane, potem przepadają (tzw. zasada n+4).

"Teoretycznie środki przepadłyby 31 grudnia, ale w reakcji na kryzys finansowy, w tym roku zmieniliśmy rozporządzenie, dając krajom możliwość przedłużenie terminu do końca 2011 roku, a w niektórych przypadkach nawet do 2012 roku" - powiedział PAP van Lierop, rzecznik komisarza ds. polityki regionalnej Johannesa Hahna. "Ale to nie jest automatyczne" - zastrzegł.

Przedłużenie terminu - wyjaśnił - jest obarczone kilkoma warunkami. Po pierwsze kraj musi najpóźniej do końca roku wystąpić do KE z dokładnie uzasadnionym wnioskiem o przedłużenie terminu. Po drugie, dotyczy to tylko tych projektów, które zostały przez KE zatwierdzone po 2004 roku i mają dokładny kosztorys.

Pragnące zachować anonimowość źródła w Parlamencie Europejskim sygnalizowały w poniedziałek, że opóźnienie dotyczy projektów w infrastrukturze kolejowej i wynika z braku wkładu Polski. Minister finansów - informowały źródła - zwleka z podpisaniem gwarantowanej przez państwo pożyczki Europejskiego Banku Inwestycyjnego na ten cel dla PKP.