Medialnym wydarzeniem dnia we wtorek było niewątpliwie pierwsze notowanie akcji GPW na jej własnym parkiecie. Drobni inwestorzy mogli narzekać tylko na dużą redukcję zleceń podczas zapisów" - ocenił Łukasz Wróbel z Noble Securities.

Pierwsze transakcje na papierach GPW zawierano po cenie 50,75 PLN, czyli o 18 proc. więcej od ceny, po której akcje nabywali inwestorzy indywidualni (43 PLN za akcję), a w ciągu sesji ich stopa zwrotu przekraczała 23 proc. Obroty wygenerowane tylko przez te papiery wyniosły 1 mld 158,9 mln zł

Debiut akcji giełdy na szczęście nie zdominował całkowicie sytuacji na pakiecie. Jak mówi Roman Przasnyski z Open Finance, jedynie pierwsza godzina notowań przebiegała w spokojnej atmosferze.

"Jako pierwsze sygnał bykom dały akcje KGHM. Początkowo zwyżkowały o 0,9 proc., później skala wzrostu zwiększyła się do 2,3 proc., by w szczytowym momencie przekroczyć 5 proc. Powodów można upatrywać w rosnących notowaniach miedzi na światowych rynkach. O 2 proc. w górę szły także walory PKN Orlen (PKNORLEN). Ceny ropy naftowej zbliżyły się do 89 dolarów za baryłkę. Ten surowcowy duet wpomagany był przez zyskujące niemal 2 proc. walory Pekao. Na pozostałych papierach, wchodzących w skład WIG20, ruch był zdecydowanie mniejszy i lekko przeważały spółki tracące na wartości" - poinformował Przasnyski.

Dodał, że solidne wzrosty trójki liderów wystarczyły do tego, by główne indeksy wzniosły się na nowe szczyty trwającej od lutego ubiegłego roku tendencji wzrostowej.

Na zamknięciu akcje KGHM zyskały ponad 7 proc., PKN 3,3 proc., a akcje GPW, gwiazdy dzisiejszej sesji, o 25,58 proc. Na końcowym fixingu kurs akcji giełdy wyniósł 54 zł a obroty przekroczyły miliard złotych.

WIG20 wzrósł o 1,38 proc., WIG o 1,03 proc. a mWIG40 o 0,58 proc. Obroty przekroczyły 1,8 mld zł.

>>> Czytaj też: Debiut GPW - analitycy nieco chłodzą nastroje