Plan zakłada m.in. powstanie od strony ul. Emilii Plater trzech wysokich budynków; w północno-wschodnim narożniku pl. Defilad - Muzeum Sztuki Nowoczesnej, a wzdłuż Al. Jerozolimskich - bulwaru. Jak ma to wyglądać?

Zobacz: Nowy plan zagospodarowania przestrzennego Placu Defilad (GALERIA)

Od strony ul. Emilii Plater powstaną trzy wysokie budynki. Dwa z nich - przy południowo-zachodnim narożniku PKiN - mają być od niego wyższe; ich planowana wysokość to 233-245 m (wysokość Pałacu do wierzchołka iglicy to 230 m, a bez niej - niecałe 168 m). Trzeci budynek, najbliżej Parku Świętokrzyskiego, ma mieć wysokość 208-220 m. Dwa wysokie, ale niższe od poprzednich budowle mają powstać w drugiej linii zabudowy Al. Jerozolimskich, bliżej Pałacu. Jedna z nich ma być wysoka na 128-140 m, druga - bliżej ronda Dmowskiego - na 78-90 m. Najwyższe budynki będą stopniowo obniżać się od skrzyżowania ul. Emilii Plater i Al. Jerozolimskich. Dzięki takiej wysokości budynków i zwartej zabudowie gmach Pałacu ma przestać dominować nad miastem.

Niskie budynki - o wysokości 24-26 m - powstaną po południowej i wschodniej stronie PKiN. Zabudowa w tym rejonie ma nawiązać do wysokości już istniejących, przeciwległych pierzei Al. Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej.

Zobacz też: Pałac Kultury i Nauki obchodzi 55. urodziny. Zobacz galerię zdjęć z budowy PKiN

Muzeum Sztuki Nowoczesnej powstanie w północno-wschodnim narożniku Pl. Defilad. Gmach symetryczny do muzeum zaplanowano przy ul. Marszałkowskiej. Po jego wybudowaniu, przed głównym wejściem do Pałacu powstanie nowy miejski plac. Wzdłuż Al. Jerozolimskich projektanci zaplanowali bulwar. Do przedwojennej siatki ulic w rejonie PKiN mają nawiązywać nowe ulice - przedłużenie ul. Pankiewicza oraz ciągi piesze na przedłużeniu ulic Poznańskiej i Widok. Zniknąć mają pawilony wejściowe dworca "Warszawa-Śródmieście", który ma zostać połączony przejściem podziemnym ze stacją metra "Centrum".

Znajdujący się po północnej stronie PKiN Park Świętokrzyski ma zostać zachowany i przedłużony do ul. Marszałkowskiej. Od Pl. Defilad zostanie oddzielony nową ulicą, przy której pojawi się ogród zimowy z dworcem rowerowym.

http://www.youtube.com/watch?v=-nnz44HEL_E

Analiza wykonana w październiku 2008 roku pokazująca, jak będzie wyglądał Plac Defilad po wybudowaniu wieżowców, które przewidywał ówczesny plan zagospodarowania przestrzennego. Plan, który został przyjęty podczas sesji rady miasta 9 listopada 2010 roku ma jedną zasadniczą zmianę, która modyfikuje powyższy pejzaż: likwiduje wieżowiec w Parku Świętokrzyskim (na wizualizacji w kształcie walca). Reszta wysokościowców pozostaje bez zmian (źródło: Urząd Miasta Stołecznego Warszawy).