- Mniej ogłoszeń o promocjach i rabatach to tylko pozory. Deweloperzy skłonni są do ich udzielania bardziej niż jeszcze pół roku temu. Obniżki cen wciąż chętnie ukrywane są w opakowaniu gratisów, ale wielu deweloperów przy negocjacjach zachęca klientów rabatami sięgającymi nawet 20 proc. - przekonuje w swoim raporcie Home Broker. Dlaczego? W pierwszych trzech kwartałach roku deweloperzy rozpoczęli budowę 60 proc. mieszkań więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Mimo, że wyniki sprzedaży także się poprawiają, to podaż jest obecnie bliska historycznych maksimów. Nabywcy mają więc w czym wybierać i powinni twardo negocjować.

O co negocjować?

 – Większość deweloperów nie afiszuje się tym jak dużych udzielają rabatów. Chętniej zachęcają klientów darmowymi piwnicami lub miejscami postojowymi – podpowiada Barbara Pieczkowska, doradca Home Broker z Lublina. Jeśli więc deweloper nie chce przystać na rabat cenowy może łatwiej negocjować będzie tańsze lub darmowe miejsce postojowe. - W Krakowie, Poznaniu, Gdańsku i Wrocławiu spółka Gant oferuje do końca listopada wykończenie wybranych lokali gratis – mówi Anna Brol, doradca Home Broker z Krakowa. Podobną promocję ma też w swojej ofercie firma AW Inwest. W Ząbkach do mieszkań o powierzchni ponad 70 m kw. dodaje ona do końca listopada umeblowanie i wyposażenie kuchni (wraz ze sprzętem AGD). W mieszkaniach mniejszych niż 70 m kw. kosztuje 10 tys. zł.

Czytaj też: Jak dostać kredyt z rządową dopłatą "Rodzina na Swoim" na starych zasadach

Ekstra kredyt

Ale darmowe miejsce parkingowe czy wykończenie mieszkania to nie wszystko. Deweloperzy starają się także uatrakcyjnić swoją ofertę poprzez wsparcie przy zdobyciu finansowania zakupu mieszkania. Działają tak na przykład ci powiązani kapitałowo z instytucjami finansowymi. Coraz częściej też zdarza się także, że to deweloper współpracując z bankiem może oferować niecodzienne promocje lub wywalczyć lepsze niż standardowe warunki kredytowe. Warsaw Trust Development na przykład płaci 3 raty kredytu za klienta.

Namacalny rabat

Bez wątpienia na nabywców najlepiej działają rabaty udzielane od cen katalogowych. - EURO STYL na wybranie mieszkania z gdańskich inwestycji udziela do końca listopada rabaty od 5 do ponad 16 proc. – wskazuje Adrian Czuczko, doradca Home Broker z Gdyni. Podobna sytuacja ma miejsce w inwestycji Aura Park dewelopera Mill-Yon. - W tej chwili na większość mieszkań można uzyskać rabat w granicach od 9 do nawet 20 proc. – mówi Włodzimierz Wielogórski, manager ds. rynku pierwotnego. Wszystko zależy oczywiście od atrakcyjności lokalu i jego powierzchni. Ciekawą promocję zaproponował także Archicom z Wrocławia. - W 3 inwestycjach ceny wybranych lokali są obniżone o 20 tys. zł za każdy pokój, a więc na mieszkanie trzypokojowe można dostać 60 tys. zł upustu – zauważa Krzysztof Mielnik, doradca Home Broker z Wrocławia. Deweloperzy wciąż stosują też okresowe obniżki związane z organizacją dni otwartych.

Zobacz: Ceny mieszkań w Warszawie 09.11.2010

Spadające ceny

Ogromna ilość inwestycji spowodowała, że dostępna obecnie ilość mieszkań w największych miastach jest bliska historycznych maksimów. Nie pozostaje to bez wpływu na ceny. Od początku roku średnia cena ofertowa nowych mieszkań spadła o 17,7% w Krakowie i 5,1% we Wrocławiu. Obecnie w miastach tych ponad połowa budowanych lokali znalazła nabywcę, co nie jest wynikiem imponującym. Ponadto na obniżki cen wpłynęło wprowadzenie do sprzedaży tańszych projektów z segmentu popularnego. Ceny utrzymały się natomiast na podobnym poziomie w Warszawie i Trójmieście, gdzie ponad 70% budowanych lokali znalazło już nabywców, a więc deweloperzy nie mają aż tak dużej presji na obniżanie cen jak we Wrocławiu i Krakowie.