Raport został wydany przy rynkowej cenie akcji PKNORLEN wynoszącej 45 zł. W dniu wydania raportu na zamknięcie sesji na warszawskiej giełdzie cena akcji paliwowego giganta była na poziomie 46,5 zł. W poniedziałek około 12:15 kurs walorów spółki wynosił 44,26 zł.

Jak zauważaja analitycy spółka miała najlepszy kwartał od 2008 roku. Marża petrochemiczna była na najwyższym poziomie od 2 lat, natomiast marża rafineryjna była na poziomie sprzed roku i spadła kw/kw (z 4.7 do 3.1 USD/bbl).

„EBITDA wg LIFO segmentu rafinerii wyniosła 716 mln PLN (127 mln PLN słabiej kw/kw, ale lepiej o 534 mln PLN r/r). Segment petrochemiczny zwiększył EBITDA o 70 mln PLN r/r, a w detalu wynik spadł o 58 mln PLN r/r. Bez istotnej poprawy marż rafineryjnych nie można liczyć na zwiększenie wyników w przyszłym roku, a EV/EBITDA na ten rok (po odjęciu efektu na zapasach) wynosi już 6.8x” – napisano w raporcie.

„Spółka ma za sobą bardzo dobry kwartał i nadal powinna poprawiać wyniki r/r. W IV kwartale warunki makro powinny być zbliżone do III (petrochemia nieco słabiej, marże rafineryjne lepiej). Cały czas nie widać jednak wyraźnego zakładanego silnego odbicia marży rafineryjnej. Z tego powodu tylko nieznacznie zmieniamy wycenę (wzrost wskaźników spółek porównywalnych) z 42.1 PLN do 43.7 PLN za akcję oraz obniżamy rekomendację z akumuluj do neutralnie” – uzasadniają analitycy Millennium DM zmianę rekomendacji.