EUR/USD

W krótkim terminie mamy do czynienia z dość gwałtowną falą spadkową na tej parze. Główną przyczyną spadków wspólnej waluty to obawy o przyszłość Irlandii. Od 4 listopada euro straciło już wobec dolara 8 centów. Wszystko wskazuje na to, że kurs eurodolara zmierza w kierunku poziomu 1,33-1,3350, gdzie znajduje się strefa bardzo silnych wsparć. W strefie tej zlokalizowana jest linia trendu wzrostowego rozpoczętego w czerwcu tego roku, średnia 100-sesyjna oraz szczyt z sierpnia tego roku. Dopiero z tego poziomu powinniśmy być świadkami korekcyjnych wzrostów, których potencjalnym zasięgiem powinien stać się poziom 1,37-1.3750. Na rynku obecnie panuje negatywny sentyment do euro, czego potwierdzeniem była wczorajsza reakcja kursu na opublikowany wskaźnik indeksu instytutu ZEW. Pomimo lepszego odczytu tego wskaźnika kurs EUR/USD po chwilowym wzroście powrócił do spadków.

GBP/USD

Fala wzrostowa rozpoczęta w maju tego roku wydaje się tracić swój impet. We wtorek mieliśmy do czynienia z gwałtowną zniżką na rynku kabla po wypowiedzi prezesa banku centralnego, który oświadczył , że możliwe jest dalsze luzowanie polityki pieniężnej w Wielkiej Brytanii, jeśli tylko będzie to konieczne. Kurs tej pary spadł w okolice linii trendu wzrostowego, która stanowi najbliższe wsparcie(1,5840). Dopóki linia ta nie zostanie przebita powinniśmy zakładać kontynuację wzrostów na tym rynku, jednak istnieją poważne sygnały ostrzegawcze których nie należy bagatelizować. W przypadku pokonania w/w linii powinniśmy być świadkami spadku kursu GBP/USD w okolice 1.5350-1,5400.

USD/JPY
Zmianę układu sił w perspektywie krótkoterminowej obserwujemy również na rynku USD/JPY. Kurs tej pary po ponad miesięcznej konsolidacji wybił się górą. Minimalny zasięg wzrostu wynikający z wybicia to poziom 83.80. Dodatkowym czynnikiem przemawiającym za kontynuacją wzrostów jest pokonanie linii trendu spadkowego rozpoczętego w maju tego roku. Poziom 82,00 stał się obecnie silnym wsparciem ( górne ograniczenie konsolidacji i pokonana linia trendu spadkowego). W średnim terminie kurs USD/JPY powinien zmierzać w kierunku poziomu 86,00.

USD/CHF

Ostanie wzrosty doprowadziły kurs USD/CHF do istotnego oporu w okolicach parytetu. Na wykresie możemy dostrzec kształtująca się formację podwójnego dna. Pokonanie strefy oporu w okolicach 0.9980-1,0000 powinno wynieść kurs tej pary do poziomu 1,0500. Wsparciem pozostaje poziom 0,9500

USD/PLN

W ślad za spadkami na rynku eurodolara również złoty dość dynamicznie osłabił się do dolara w ostatnim czasie. Po pozytywnym teście silnych wsparć w okolicach 2,72-2,74 na początku listopada kurs tej pary wzrósł do poziomu 2.95. Pokonanie linii trendu spadkowego oraz wybicie z formacji podwójnego dna są argumentami przemawiającymi za kontynuacją wzrostów przynajmniej do poziomu 3,05.

Reasumując: Pomimo możliwości wystąpienia korekty ostatnich wzrostów dolara w najbliższym czasie, aprecjacja tej waluty w średnim terminie powinna być kontynuowana.