UE nie wywiera na Irlandię presji w sprawie pomocy z funduszu stabilizacji strefy euro - powiedział w środę przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso. Zaznaczył jednak, że Irlandia ma "bardzo specyficzny problem" ze swoimi bankami i musi się nim zająć "szybko i zdecydowanie, aby w pełni przywrócić wiarygodność.

"Chcę potwierdzić, że unijny mechanizm kryzysowy pozostaje do dyspozycji, jeśli się o niego wystąpi" - dodał Barroso po wspólnym posiedzeniu KE i rządu Węgier.

Barroso zastrzegł, że nie potrafi jeszcze powiedzieć, czy pomoc unijna okaże się dla Irlandii nieunikniona. Wyraził opinię, że należy to ustalić w ramach odbywającej się właśnie misji ekspertów UE w Dublinie.

Premier Węgier Viktor Orban powiedział, że nie chce wprawdzie udzielać rad Irlandii, ale "im później podejmuje się ważne decyzje, tym wyższa jest cena, jaką płaci się za kryzys". Podkreślił, że "jeśli tkwi się w kryzysie, trzeba działać niezwłocznie".

Orban zapowiedział, że podczas prezydencji Węgier będzie chciał nakłonić państwa UE do redukcji zadłużenia. "Chcemy się pozbyć pułapki zadłużenia" - podkreślił.

Węgierski premier zapewnił, że jego kraj jest przygotowany do objęcia przewodnictwa w UE. "Jesteśmy przygotowani także na wydarzenia, których nie da się przewidzieć" - dodał.

Nawiązując do kryzysu w strefie euro, powiedział: "Chcieliśmy wyzwań, to je mamy". Uznał, że jest to w pewnym sensie "elektryzujące".