Właściciele General Motors, w tym amerykański Departament Skarbu, sprzedali wczoraj papiery GM o wartości 15,8 mld dol., po maksymalnej cenie z widełek wynoszącej 33 dol. za akcję.

Sprzedaż akcji preferowanych za 4,35 mld dol. i uwzględnienie tzw. opcji dodatkowego przydziału, może podnieść całkowitą wartość IPO General Motors do 23,1 mld dol. Oferta GM pobiłaby tym samym rekordowe IPO chińskiego Agricultural Bank of China, który uzbierał ze sprzedaży akcji 22,1 mld dol. Dotychczasowy rekord IPO na amerykańskiej rynku kapitałowym należy do Visy – w 2008 r. uzbierała ona 19,7 mld dol. z oferty publicznej.

General Motors wraca na nowojorską giełdę 16 miesięcy po ogłoszeniu bankructwa. Debiut GM pomoże spółce zwrócić otrzymaną od państwa pomoc finansową. Rząd USA w lipcu 2009 r. wspomógł GM zastrzykiem 50 mld dol. z kieszeni podatników wykupując 61 proc. akcji bankruta.

>>> Czytaj też: General Motors, Ford oraz Chrysler – różne drogi wyjścia z kryzysu

Departament Skarbu USA, na którego konto trafi ok. 13,6 mld dol. oferty GM, będzie musiał sprzedać pozostałe papiery GM po cenie ok. 53 dol. za akcję. Tylko taka cena gwarantuje „wyjście na zero” z inwestycji państwa amerykańskiego w koncern General Motors - wynika z analizy Bloomberga.

IPO General Motors jest bardzo zachęcającym sygnałem. Pokazuje wysoki poziom entuzjazmu inwestorów w odniesieniu do tej spółki” – ocenia Jack Ablin, analityk Harris Private Bank.

Po prawie 2-letniej nieobecności na parkiecie, akcje GM zadebiutują dziś na giełdzie w Nowym Jorku i Toronto. Analitycy prognozują, że papiery spółki mogą wzrosnąć na debiucie nawet o 20 proc.