„Wtorkowa sesja na warszawskim parkiecie przebiegała pod znakiem przewagi niedźwiedzi. Na otwarciu indeksy zniżkowały po około 0,3 proc. Po kiepskiej pierwszej godzinie handlu, popyt nieco się uaktywnił i wskaźniki poszły w górę. Indeksowi największych spółek udało się nawet wyjść nad kreskę. Jednak utrzymanie się powyżej poziomu poniedziałkowego zamknięcia przez dłuższy czas, okazało się zbyt trudne"- poinformował analityk Open Finance, Roman Przasnyski.

Według niego, na spadek indeksu WIG20 najbardziej wpłynęły akcje KGHM i PZU. Przasnyski uważa jednak, że na tle pozostałych giełd europejskich nasz rynek prezentował się dość dobrze. Szczególnie w porównaniu z tracącymi po ponad 1 proc. indeksami we Frankfurcie i Londynie, czy zniżkującym po południu o 2 proc. wskaźnikiem giełdy paryskiej, podkreślił. Zdaniem analityka, na naszym kontynencie nastroje inwestorów wciąż kształtują obawy związane ze stanem finansów krajów grupy PIIGS.

„Dziś emocje znów podgrzewały wypowiedzi polityków, którzy podkreślali powagę sytuacji i zagrożenie rozszerzeniem się kryzysu. Lepsze, niż się spodziewano odczyty wskaźników aktywności gospodarczej w Niemczech i strefie euro, tylko do południa stanowiły wsparcie dla posiadaczy akcji. Później obawy zdecydowanie przeważały" - skomentował.

Pod koniec dnia niedźwiedziom dodatkowych argumentów przysporzył kiepski początek sesji za oceanem. Indeksy na Wall Street zniżkowały po około 1,3 proc.

„Tamtejszych inwestorów najwyraźniej nie ucieszyła niewielka korekta w górę danych dotyczących amerykańskiej gospodarki. Okazało się, że w trzecim kwartale PKB zwiększył się o 2,5 proc. Nerwowo zareagowali natomiast na informacje o mniejszej niż się spodziewano sprzedaży nowych domów w październiku" – zaznaczył analityk. Ostatecznie, wbrew pogarszającym się nastrojom, końcówka sesji w Warszawie nie była taka zła, jak można było się obawiać, podsumował.

Indeks WIG20 stracił na zamknięciu 0,29 proc., spadając do poziomu 2.637,95 pkt. WIG spadł o 0,37 proc. do 45.730,96 pkt. Obroty na rynku akcji wyniosły 2,2 mld zł.