FTTH (Fiber to the home) - to usługa oferująca szybki internet, telewizję czy usługi telefoniczne w technologii światłowodowej. Mogą z nich korzystać zarówno małe i średnie firmy, jak i gospodarstwa domowe.

Jak powiedziała Babaali, FTTH wciąż zdobywa popularność na świecie. Najwięcej abonentów z technologii światłowodowej korzysta w Azji - ok. 43 mln. W Ameryce Północnej to 9 mln, a w Europie 4,5 mln. "Pomimo tego, że Europa wypada słabiej niż inne kontynenty, w ciągu ostatnich 6 miesięcy liczba abonentów wzrosła o 50 proc." - zaznaczyła.

W 24 krajach świata więcej niż 1 proc. populacji korzysta z technologii światłowodowej jako abonenci. "17 z nich to państwa europejskie. Jednak prowadzi Azja - w Korei Południowej jest to ok. 50 proc. populacji, a ponad 25 proc. w Japonii, Hong-Kongu i Tajwanie. Trzeba też pamiętać, że przykładowo w Korei Południowej w standardowym pakiecie FTTH klient otrzymuje przepustowość rzędu 1 Gb/s. Europa jest, jak się szacuje, cztery lata w tyle za USA i 8-10 lat za Azją, jeśli chodzi o rozwój technologii" - zaznaczyła.

W Europie najwięcej abonentów łączy światłowodowych jest na Litwie. "21 proc. Litwinów korzysta już z FTTH. To bardzo dużo, a do tego cały czas podłączani są nowi abonenci" - zaznaczyła. W Polsce, według Europejskiej Rady FTTH, z technologii światłowodowej w mieszkaniach i budynkach korzysta ok. 24 tys. osób.

Reklama

Europejska Rada FTTH to organizacja zajmująca się promocją technologii światłowodowych. Należy do niej ok. 150 europejskich firm.

Forum Usług Szerokopasmowych, organizowane przez magazyn Computerworld - w tym roku po raz siódmy - gromadzi kluczowych przedstawicieli branż telekomunikacyjnej, internetowej, medialnej i administracji publicznej. Patronem honorowym imprezy są: Minister Infrastruktury, Minister Gospodarki i Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.