Największa polska firma deweloperska – J.W. Construction (JWCONSTR) – chce razem z miastem inwestować wokół stadionu w ramach współpracy publiczno-prywatnej.

– Wartość tej inwestycji może sięgnąć nawet 1,5 mld zł. Nasz projekt złożyliśmy do władz samorządowych Warszawy mniej więcej rok temu. Przyjęty był dobrze. Teraz po wyborach znów jest szansa, aby do niego wrócić – mówi Józef Wojciechowski, przewodniczący rady nadzorczej J.W. Construction i największy udziałowiec.

Zgoda miasta jest potrzebna, jako że tereny wokół Polonii należą do gminy.

– Chcielibyśmy na tych nieruchomościach wybudować stadion na 30 tys. miejsc, zbudować halę na ok. 4 tys. miejsc – twierdzi Wojciechowski. W projekcie zapisany jest także pawilon wystawowy o powierzchni kilkunastu tysięcy metrów oraz ok. 20 tys. mkw. biurowej części komercyjnej. Planowane są także hotele – jeden trzygwiazdkowy, drugi o wyższej klasie – apartamentowiec oraz 3 tys. miejsc parkingowych. Jego zdaniem ten obszar Warszawy, mimo że jest tak blisko centrum i Starówki, jest praktycznie niezagospodarowany.

– Dzięki naszemu projektowi zyskałby nowy, lepszy wymiar. Sądzę, że i miasto, jako partycypant zysków z tej inwestycji, byłoby zadowolone – dodaje Wojciechowski.

Hotele zamiast mieszkań

J.W. Construction dotychczas prowadziło budowy głównie w Warszawie. To ma się zmienić.

– Przygotowujemy nowe osiedla w Warszawie, ale chcemy się rozwijać jeszcze bardziej i nie możemy ograniczać się tylko do stolicy. Rozszerzamy nasz bank ziemi o nowe lokalizacje. Jesteśmy już w takich miastach, jak Gdynia, Poznań, Łódź, Katowice, Szczecin czy Wrocław – mówi Józef Wojciechowski.

Spółka rozwija też nowy segment działalności.

– Naszym głównym biznesem pozostają nieruchomości mieszkaniowe, ale realizujemy coraz więcej inwestycji z powierzchniami biurowymi, hotelowymi i handlowymi. Ten segment będzie coraz ważniejszy w obrotach spółki – twierdzi przewodniczy rady nadzorczej J.W. Construction.

>>> Czytaj też: Ranking deweloperów cieszących się największym zaufaniem banków: Dom Development liderem

Zwiększanie zysków

Po trzech kwartałach 2010 r. spółka osiągnęła 491 mln zł przychodów i 67,9 mln zł zysku netto. Jaki będzie ten rok?

– Jestem przekonany, że to będzie dla nas dobry rok. Już wynikami III kw. pokazaliśmy, że potrafimy zarobić. W przyszłym i kolejnym roku spodziewam się stabilnych, dobrych wyników. Teraz pracujemy na wyraźne zwiększenie naszych zysków i przychodów na rok 2013 i późniejsze lata – mówi prezes J.W. Construction.

Właśnie zwiększeniu zysków ma służyć poszerzenie oferty o inwestycje biurowo-handlowe oraz hotelowe. Nadal też będzie rozwijane budownictwo mieszkaniowe.

michal.sliwinski@infor.pl