"Do godziny 17 będą wstrzymane starty i lądowania samolotów na warszawskim lotnisku. Zbyt obfite opady śniegu powodują, że nasze służby ledwie zdążają odśnieżyć pas, a śniegu ponownie przybywa" - powiedział Przybylski. Podkreślił, że służby lotniska muszą zapewnić bezpieczeństwo.

>>> Czytaj też: Atak zimy zakłócił ruch na polskich drogach, lotniskach oraz na kolei

Wyjaśnił, że w poniedziałek po godzinie 14 na godzinę zamknięto jeden pas startowy. Ruch miał być powoli przywracany.

Z powodu złej pogody przed południem pięć samolotów lecących do Warszawy skierowano na lotniska w Katowicach i Rzeszowie.

PLL LOT poinformował PAP w komunikacie, że z powodu intensywnych opadów śniegu w Warszawie, większość samolotów przewoźnika zarówno startujących jak i lądujących na warszawskim lotnisku ma ponad godzinne opóźnienia. Odwołano cztery rejsy: do Nicei, Kaliningradu, Frankfurtu i Bukaresztu.

Niektóre samoloty polskiego przewoźnika, zmierzające do Warszawy, zostały skierowane do innych miast. Samolot wykonujący rejs z Wiednia wylądował w Rzeszowie, zaś w Katowicach maszyny lecące z Wrocławia oraz Mediolanu. Samolot mający wykonać lot z Gdańska do Warszawy zawrócił na tamtejsze lotnisko.

Jak podaje lotnisko na Facebooku, lot z Londyn-Luton do Warszawy wykonywany przez Wizz Air został skierowany na inne lotnisko. "Zgodnie z aktualnymi prognozami pogody opady śniegu mogą potrwać do godziny 21" - napisano na stronie.

Jeszcze w październiku władze warszawskiego lotniska zapewniały, że w zimie nie powinno być problemów z funkcjonowaniem portu. Aby usprawnić odśnieżanie dróg startowych, lotnisko za 28 mln zł kupiło nowy sprzęt; 20 mln zł z tej kwoty pochodziło ze środków UE. Port korzysta z sześciu nowych zestawów odśnieżających, kolejne cztery otrzyma w 2011 r.

Zestaw taki składa się z pługa, ciągnika, oczyszczarki i umieszczonego na końcu wentylatora. Dodatkowo lotnisko dysponuje zraszarką środków chemicznych do odladzania nawierzchni. Wykorzystanie tego sprzętu skraca znacznie czas potrzebny na odśnieżanie.

Lotnisko Chopina jest największym portem lotniczym w Polsce. Zajmuje powierzchnię ok. 560 ha. Port ma dwie drogi startowe o długościach ponad 3,6 km oraz 2,8 km, dziewięć płyt postojowych, ponad 50 stanowisk postojowych. Port obsługuje ruch rozkładowy, czarterowy oraz cargo. W 2009 r. obsłużyło ponad 8 mln pasażerów, a od stycznia do końca października br. blisko 7,5 mln osób.