Był to czwarty z rzędu wzrost tego wskaźnika, a obecny jego poziom jest trzecim najwyższym odczytem od momentu rozpoczęcia badań w czerwcu 1998 roku.

"Najnowszy, czwarty z rzędu wzrost wskaźnika PMI był napędzany głównie większą liczbą nowych zamówień odnotowanych przez firmy z sektora przemysłowego oraz większą produkcją. Liczba nowych zamówień u polskich producentów wzrosła w najszybszym tempie od kwietnia 2004 roku" - poinformowała w środowym komunikacie firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych.

>>> Czytaj też: Szybki wzrost PKB ratuje rząd przed reformami

Markit podkreśla, że najnowsze dane wskazały, iż wzrost całkowitej liczby nowych zamówień był wspierany zarówno przez sytuację na rynku krajowym, jak i rynkach zagranicznych. "Liczba nowych zamówień eksportowych wzrosła w wyraźnym tempie, które jednak nie uległo większym zmianom w stosunku do październikowej wartości, najwyższej od prawie pięciu lat" - napisano w materiale.

Wielkość produkcji wzrosła w trzecim najszybszym tempie (po kwietniu i maju 2004 r.) w historii badań, natomiast zapasy wyrobów gotowych ponownie zmalały w efekcie nabierającej tempa sprzedaży, podano także. "W listopadzie polscy producenci zwiększyli zatrudnienie w celu uporania się z obecnymi obciążeniami produkcyjnymi oraz przygotowaniami na nowe zamówienia. Zatrudnienie w sektorze wzrasta nieprzerwanie od czterech miesięcy, aczkolwiek najnowszy wzrost był najwolniejszym od sierpnia" - czytamy dalej w komunikacie.