"Podczas środowej sesji powiało optymizmem, złoty umocnił się, na co wpływ miała również udana aukcja obligacji zorganizowana przez Ministerstwo Finansów. Widać było wzmożony popyt wśród inwestorów zagranicznych" - powiedział w rozmowie z PAP diler walutowy z banku PEKAO SA Marcin Bilbin.

Jego zdaniem kluczowe będą teraz dane napływające z rynków światowych oraz kwotowania EUR/USD. "W najbliższych dniach będziemy obserwowali przede wszystkim ruchy na euro-dolarze. Złoty będzie uzależniony od nastrojów na rynkach globalnych" - dodał.

"W środę obserwowaliśmy kontynuację odreagowania rynku długu, które rozpoczęło się jeszcze wczoraj po południu. Rentowności obligacji 10- letnich powróciły do poziomu zbliżonego do 6 proc. Odbiliśmy się od dna i wydaje się, że powinno być już spokojnie" - poinformował diler obligacji ING BSK Michał Jochymek.

"Na poprawę sytuacji wpłynęły przede wszystkim bardzo mocne dane o polskim PKB oraz umocnienie euro-złotego w okolice 4,00. Wsparciem były pozytywne informacje napływające z Portugalii, Hiszpanii i Włoch. Także wyniki dzisiejszego przetargu papierów dłużnych były lepsze od oczekiwań rynku, obligacje zostały sprzedane po wysokich cenach" - dodał.

"Sytuacja w Irlandii już się uspokoiła, dlatego wszystko będzie teraz zależało od takich rynków jak Portugalii i Hiszpania" - podał.

MF sprzedało obligacje OK0113 za 4.076,0 mln zł przy popycie 9.322,00 mln zł i średniej rentowności 4,798 proc. MF na przetargu uzupełniającym sprzedało obligacje OK0113 za 572 mln zł.

Główny Urząd Statystyczny podał we wtorek, że Produkt Krajowy Brutto wzrósł w III kwartale 2010 roku o 4,2 proc. rdr, po wzroście o 3,5 proc. rdr w II kw. Ekonomiści ankietowani przez PAP spodziewali się, że wzrost gospodarczy w III kwartale 2010 roku wyniósł 3,7 proc.