"Początek nowego miesiąca ma swoje prawa, które dzisiaj w sposób bardzo wyraźny były zaprezentowane. Publikacja wskaźników PMI, które w ostatnim czasie zaskakują pozytywnie, oraz uspokojenie nastrojów wokół krajów PIIGS stały się wyburzoną mieszkanką" – wskazał analityk Xelion, Łukasz Bugaj.

Zaznaczył, że rynki znacznie już spadły od swoich szczytów, a jednocześnie zbliża się koniec roku. "Grudzień tradycyjnie przynosi rajd św. Mikołaja i jeżeli rzeczywiście na dłużej ustał niepokój wokół europejskich krajów peryferyjnych, to ten rok nie powinien być wyjątkiem. Co spowodowało dzisiejsze uspokojone? Udana aukcja portugalskich bonów oraz wypowiedź prezesa ECB" – dodał Bugaj.

Jeszcze wczoraj wieczorem agencja Standard&Poor's ostrzegała przed możliwością obniżki ratingu dla Portugalii. Inwestorzy niespecjalnie się tym przejęli, co jego zdaniem można było uznać za jaskółkę zwiastującą lepszy okres. "Na rynku krążą informacje o potencjalnym ilościowym luzowaniu w Eurostrefie, co rynki przyjęłyby z niewyobrażalną ulgą. Podobnie jak zwiększenie pakietu pomocowego z obecnych 750 mld euro, czy bardziej skoordynowanej akcji wobec krajów PIIGS, a nie zajmowanie się każdym z nich oddzielnie. Jak na razie to jedynie życzeniowe myślenie, ale widać wyraźnie, że jest niezwykła polityczna wola by uratować strefę i to niemalże za wszelką cenę" – wskazał analityk Xelion.

Krajowy PMI też nie zawiódł, czyli wciąż mówimy o wzroście, więc nie było makroekonomicznych przeciwwskazań do zakupu akcji. 

"W Warszawie wśród największych spółek prym wiodły zwyżkujące po ponad 4 proc. akcje PGNiG i Telekomunikacji Polskiej oraz niewiele im ustępujące walory KGHM i PKN Orlen. O 3 proc. zyskiwał PKO. Bardzo słabo na tym tle prezentowały się akcje Pekao, rosnące po południu o zaledwie 0,8 proc. W końcówce notowań najmocniej, o niemal 5 proc., rosły papiery BRE" - mówi Roman Przasnyski, analityk Open Finance.

Po końcowym fixingu indeks WIG 20 był 2,14 proc. wyżej i wynosi obecnie 2667,42pkt. WIG wzrósł o 1,73 proc. i wynosi 46145,34 pkt. Obroty wyniosły 1,85 mld zł.