DM IDMSA stał się właścicielem 45 proc. akcji WestLB Bank Polska, na co przeznaczył 28,86 mln euro. Pozostałe 55 proc. trafi w ręce specjalnie w tym celu powołanej spółki PL Holdings Sarl, należącej do funduszu Abris Capital Partners, który jest właścicielem m. in. FM Banku.

„Cena sprzedaży banku została ustalona w oparciu o wartość księgową netto akcji WestLB Bank Polska i biorąc pod uwagę obecne realia rynkowe uważamy ją za atrakcyjną"- powiedział prezes DM IDMSA Grzegorz Leszczyński, cytowany w komunikacie.

Przejęta spółka zmieni nazwę na Polski Bank Przedsiębiorczości, który będzie kierował ofertę do małych i średnich firm o ugruntowanej pozycji rynkowej, jak i dużych przedsiębiorstw. W dalszym ciągu bank obsługiwał będzie również jednostki samorządu terytorialnego. W perspektywie 2-3 lat IDMSA zamierza wprowadzić bank na warszawską giełdę. DM IDMSA podał, że po przeprowadzeniu IPO PBP Banku zamierza zostać największym pojedynczym akcjonariuszem banku.

„Nasze plany związane z PBP Bankiem są długoterminowe i w przyszłości nie rozważamy pozbywania się jego akcji" - zaznaczył Leszczyński. W najbliższych dniach zostanie zwołane NWZA banku, które wybierze nową radę nadzorczą. Znajdą się w niej przedstawiciele zarówno DM IDMSA, jak i Abris Capital Partners. Nie są natomiast planowane zmiany w zarządzie banku.