Z rankingu wynika, że wartość marki Orlenu (PKNORLEN) to 3 mld 794,2 mln zł, PKO BP (PKOBP) - 3 mld 644 mln zł, a PZU - 2 mld 830,2 mln zł.

"W Polsce mamy deficyt marek, które są powszechnie uznawane za wartościowe w ujęciu szerszym niż krajowe. Tym bardziej należy pokłonić się tym, którzy tę markę (...) dzisiaj już wypracowali. Wyróżniają się nie tylko marką, ale i determinacją działania. Dzięki nim państwo polskie jako jedyne w Europie osiągnęło dodatnią dynamikę PKB" - powiedział wiceminister gospodarki Rafał Baniak w środę na uroczystości ogłoszenia wyników rankingu.

"Rzeczpospolita" wyróżniła też "najmocniejsze" i najbardziej wartościowe marki w 12 kategoriach. W rankingu produktów żywnościowych na pierwszym miejscu są Pudliszki, a na kolejnych - Sokołów i Olej Kujawski. W kategorii napojów alkoholowych odpowiednio: Tyskie, Żywiec i Lech, napojów bezalkoholowych: Żywiec Zdrój, Tymbark i Hortex, słodyczy i lodów: Wedel, Wawel i Goplana, a produktów niespożywczych: Apart, W. Kruk i Zelmer.

PKO BP zajął pierwsze miejsce w kategorii finansowej, a kolejne: ING Bank Śląski i PZU. W rankingu mediów i wydawnictw kolejno: TVN, RMF FM i Polsat, a telekomunikacji: Era, Plus i Play.

Najmocniejszą polską marką odzieżową jest Reserved, a kolejne miejsca zajęły Gatta i Wólczanka. W kategorii kosmetyki i higiena pierwsze trzy miejsca zajęły: Luksja, Ziaja i Dr Irena Eris.

Allegro.pl zostało uznane za najsilniejszą markę handlową, a kolejne miejsca zajęły: Royal Collection i Merlin.pl. Według rankingu najmocniejsze marki usługowe to: Nasza-Klasa.pl, Open Finance i Expander.

Ranking przygotował dział ekonomiczny "Rzeczpospolitej". Partnerem merytorycznym była firma Acropolis Advisory przy współpracy z firmą Nielsen. Partnerem głównym przedsięwzięcia jest PKN Orlen.

W tegorocznej edycji zbadano ponad 400 marek. Celem rankingu jest promocja najlepszych polskich znaków handlowych.