Rynki akcji – świetny raport ADP

Bardzo pozytywnie zaskoczył prywatny raport o zmianie zatrudnienia w sektorze prywatnym ADP, sugerując, iż w listopadzie zatrudnienie wzrosło aż o 93 tys., a w październiku 82 tys., podczas gdy wcześniej podawano wzrost jedynie o 43 tys. Raport ADP jest traktowany głównie jako sygnał przed rządowym raportem (w piątek), jednak jest to sygnał bardzo korzystny – dane są bowiem najlepsze od końca 2007 roku. Warto zwrócić uwagę również na jeden istotny element – raport ADP nie potwierdzał sugerowanej przez raport rządowy poprawy na rynku pracy wczesną wiosną (luty-kwiecień) i rzeczywiście tamta poprawa okazała się przejściowa. Jeśli teraz dane rządowe również będą podobnie korzystne będziemy mieli już dwa miesiące dobrych danych z rynku pracy – zarówno rządowych, jak i z prywatnego badania ADP. Tymczasem, jak pokazujemy w komentarzu miesięcznym, ożywienie na rynku pracy to konieczny element trwałej hossy na rynku akcji.

Rynki akcji rzeczywiście wzięły amerykańskie dane za dobrą monetę i w rezultacie notowania kontraktów na S&P500 wyszły górą z opisywanego wczoraj trójkąta, otwierając sobie drogę do tegorocznych szczytów i ciągnąc w górę inne rynki akcji.

EURUSD – odwrócenie uwagi

Wczorajszy dzień przyniósł odreagowanie w notowaniach EURUSD, co od strony technicznej jest następstwem dotarcia do strefy silnych wsparć (1,2950-1,30), zaś od strony fundamentalnej jest reakcja na poprawę nastrojów na rynkach. Nie jest to bezpośrednia reakcja na dobre dane z rynku pracy, po których dolar teoretycznie powinien się umocnić (i tak się stało np. względem jena). Lepsze dane odwróciły uwagę od problemów strefy euro, prowadząc do umocnienia europejskiej waluty i efekt ten był silniejszy niż pozytywna reakcja dolara na dane. Widać to po wzroście cen (spadku rentowności i premii za ryzyko) portugalskich i hiszpańskich obligacji. Na ten moment trudno określić jak długotrwała może być ta poprawa. Wydaje się mało prawdopodobnym, aby rynki zamknęły już temat wypłacalności (lub nie) Hiszpanii. Jeśli jednak również piątkowe dane z USA będą tak dobre jak wczorajsze, odwrócenie uwagi od europejskich problemów może potrwać trochę dłużej. Póki co na dziennym wykresie EURUSD powstała formacja objęcia hossy, której konsekwencją jest udany początek notowań dla byków w dniu dzisiejszym. Opory to 1,3334 i 1,3447.

W kalendarzu – EBC i dane tygodniowe

Teoretycznie wydarzeniem nr 1 w kalendarzu jest decyzja (13.45) i konferencja (14.30) EBC. Zmiany polityki monetarnej jednak nie wchodzą w grę, więc rynki ewentualnie czekać będą na odniesienie się EBC do nowej odsłony kryzysu w Europie. Wydaje się jednak, iż EBC uzna, że na reakcję jest jeszcze zbyt wcześnie. Wczorajsza aukcja w Portugalii przeszła bez większego echa, ale były to tylko bony. Dziś Hiszpania będzie sprzedawała obligacje, choć również są to tylko 3-latki. O wynikach aukcji będziemy pisać w pulsie rynku na www.xtb.pl. Tygodniowe dane z amerykańskiego rynku pracy (14.30, konsensus 428 tys.) są o tyle istotne, iż jest to ostatnia „szczątkowa” publikacja przed jutrzejszym raportem miesięcznym.