Jednocześnie jednak prezes Sadovaya Group zaznaczył, że w ciągu dwóch lat wejście inwestora branżowego do spółki nie jest brane pod uwagę, wynika z informacji medialnych.

"Zmierzająca na naszą giełdę ukraińska Sadovaya Group znalazła się pod lupą New World Resources. Z naszych ustaleń wynika, że przedstawiciele giełdowego holdingu kontaktowali się z doradcami finansowymi ukraińskiego producenta węgla" – czytamy w piątkowym "Parkiecie".

Recznik NWR Joe Cook nie skomentował tych doniesień. Zaznaczył jednak, że "NWR jest zainteresowany działalnością na Ukrainie i szuka tam możliwości rozwoju". Według gazety, nieficjalnie wiadomo że przygotowania NWR do przejęć na Ukrainie są w zaawansowanej fazie. Tymczasem ukraińska spółka liczy na samodzielny rozwój.

"Zamierzamy się rozwijać samodzielnie. (…) Nie widzę sensu w wejściu do spółki inwestora branżowego przynajmniej w ciągu najbliższych dwóch lat" - powiedział prezes Sadovaya Group Aleksandr Tołstouchow w wywiadzie dla "Parkietu".

Sadovaya Group ma dwie kopalnie i 16 składowisk odpadów pogórniczych. Chce pozyskać z IPO na GPW maksymalnie ok. 188,5 mln zł (62,5 mln USD). Spółka podała, że cena maksymalna wynosi 17,5 zł za akcję. Środki z emisji spółka zamierza wykorzystać na modernizację urządzeń w obecnie posiadanych kopalniach (30,1 mln USD), budowę nowych zakładów wzbogacania i odzyskiwania węgla z hałd (14,3 mln USD) oraz zakup dwóch licencji na wydobycie węgla w Roskoshniy i Krasnoluchskaya Severnaya (5,6 mln USD).

Po 9 miesiącach 2010 roku przychody tej firmy wyniosły 40,8 mln USD wobec 9,4 mln USD rok wcześniej, EBITDA wyniosła w tym czasie 12,5 mln USD wobec straty na tym poziomie 1,5 mln USD rok wcześniej, zysk netto po I-III kw. 2010 wyniósł 7,9 mln USD wobec straty 5,4 mln USD rok wcześniej. Jednocześnie na 2011 i 2012 rok spółka prognozuje przychody na poziomie odpowiednio 98 mln USD i 155,8 mln USD, EBITDA odpowiednio 31,1 mln USD i 63,3 mln USD, zysk netto 22,5 mln USD i 47 mln USD. NWR niedawno próbował przejąć LW Bogdanka. Oferta producenta węgla nie spotkała jednak uznania akcjonariuszy polskiej spółki.

Narastająco w I-III kw. 2010 roku NWR miał 163,63 mln euro skonsolidowanego zysku netto wobec 69,05 mln euro straty rok wcześniej, przy przychodach odpowiednio 1124,41 mln euro wobec 775,65 mln euro.