Listę najbardziej dynamicznych miast w pokryzysowym świecie (lata 2009-2010) otwiera turecki Istambuł, na drugim miejscu jest chińskie Shenzen, zaś na trzecim – stolica Peru, Lima. Oprócz Melbourne (14. miejsce), Austin (26. miejsce) oraz Montrealu (27.), nie ma w pierwszej trzydziestce miast z obszaru krajów rozwiniętych.

Jeśli chodzi o europejskie metropolie, najwyższe, bo 38. miejsce zajmuje Kraków, następnie Moskwa (47.), Bratysława (55.) oraz Warszawa (56.). Najwyżej ocenionym miastem zachodnioeuropejskim jest francuska Tuluza (80. miejsce).

„W okresie przed recesją (1993-2007) Warszawa znacznie wyprzedzała większość regionów w Europie. Miasto to uplasowało się wówczas na 38. miejscu pośród 150 metropolii świata, z wynikiem ekonomicznie porównywalnym do innych miast Europy Środkowej ale już znacznie lepszym niż większość zachodnioeuropejskich miast” – czytamy w raporcie

>>> Czytaj także: Warszawa drugorzędnym miastem na mapie świata

„Razem z Krakowem, Warszawa należy do jedynych europejskich obszarów metropolitalnych, które nie doświadczyły spadku wartości dodanej brutto (GVA) jak i spadku zatrudnienia w okresie recesyjnym 2007-2010” – podsumowuje raport.

W tym roku ranking zestawia metropolie w ramach trzech okresów rozwoju gospodarczego – okres przed recesją czyli lata 1993-2007, okres minimalnego wzrostu 2007-2010 oraz okres ożywienia 2009-2010.

>>> Polecamy: Ranking miast pod względem jakości życia: zobacz, gdzie mieszka się najlepiej

Podstawą do sporządzenia rankingu Brookings była wartość GVA (Gross Value Added) czyli wartość dodana brutto. Wskaźnik ten różni się od najbardziej rozpowszechnionego PKB, czyli wartości produktu krajowego brutto tym, że nie zawiera wartości podatków oraz dopłat do produktu finalnego danego regionu. Wskaźnik GVA stosuje się w szczególności wtedy, gdy chce się zmierzyć wkład miast do produkcji finalnej.

Brookings Metropolitan Policy Program jest prowadzony m.in. przez London School of Economics and Political Science oraz The Brookings Institutions nieprzerwanie od 1996 roku i skupia się nad badaniem największych obszarów metropolitalnych świata.

>>> Zobacz również: ECER 2010: Obejrzyj europejskie miasta, które najbardziej lubią przedsiębiorcy (GALERIA)