Z raportu Open Finance wynika, że w  ostatnim miesiącu dziewięć banków zmieniło oprocentowanie depozytów, w tym sześć z nich uatrakcyjniło oferty. Dla klientów instytucji finansowych, to najlepszy miesiąc od szczytu wojny o płynność w sektorze bankowym. Najwięcej zmian wprowadził Allianz Bank, który pod koniec listopada podwyższył oprocentowanie większości lokat z co najmniej trzy-miesięcznym terminem zapadalności. Natomiast w pierwszej połowie ubiegłego miesiąca Bank Pocztowy wprowadził do oferty pierwszą lokatę z kapitalizacją dzienną. Półroczny depozyt ze stawką 4,04 proc. w skali roku, od którego nie zostanie pobrany podatek od zysków kapitałowych, pozycjonuje bank nieznacznie powyżej średniej rynkowej.

Kilka dni później ofertę o antybelkowe lokaty uzupełnił również Eurobank. Są to długoterminowe depozyty od 9 do 24 miesięcy. Podobnie zrobił też Lukas Bank oferując nowe, również długoterminowe, lokaty z codziennym doliczaniem odsetek i podwyższając oprocentowanie rocznej poliso-lokaty. Niewielkie zmiany zaszły w Getin Banku, który w swoim internetowym oddziale wprowadził dwu-letnią lokatę, również z możliwością ominięcia podatku Belki. Z kolei Kredyt Bank podwyższył oprocentowanie półrocznej polisy lokacyjnej.

>>> Zobacz też: Lokata czy konto oszczędnościowe – co wybrać?

 Po stronie obniżek zmian było znacznie mniej - zaszły one tylko w trzech bankach. Najbardziej zauważalne cięcia przeprowadził Meritum Bank obniżając oprocentowanie lokat z kapitalizacją dzienną, a nawet wycofując tego rodzaju kwartalny depozyt z oferty. Mniejsze zmiany zaszły w Banku Gospodarstwa Krajowego, gdzie w połowie listopada dobiegła końca promocja, oraz w Polbanku, który ściął stawkę na miesięcznej lokacie.

Zmiany z ostatniego miesiąca nie wywróciły jednak do góry nogami czołówki najatrakcyjniejszych ofert na rynku. Najlepszą miesięczną lokatę nadal proponuje Allianz Bank. Depozyty kwartalne, półroczne i roczne zostały zdominowane przez Getin Bank. A najwyższą stawkę dwu- letniego depozytu oferuje Meritum Bank.

>>> Zobacz też: Lokaty w SKOK-ach: Możesz dostać wyższe oprocentowanie niż w banku

Stabilizacja na rynku depozytów rozpoczęta jeszcze w trzecim kwartale br. może zostać przedłużona na pierwsze miesiące 2011 r. Mimo, że pojedyncze banki nieznacznie podnoszą stawki, pozostaje to bez istotnego wpływu na cały rynek. Do czasu podjęcia decyzji przez RPP, banki nie będą wykonywać istotnych ruchów, a ich reakcja na podwyżkę stóp w Narodowym Banku Polskim przyjdzie z opóźnieniem.

W najbliższych miesiącach należy się spodziewać, że instytucje finansowe będą silnie promować długoterminowe depozyty – już teraz jest to zauważalne. Zebrane w ten sposób środki zagwarantują bankom relatywnie niedrogie finansowanie w perspektywie kolejnych miesięcy, które mogą stać pod znakiem zacieśniania polityki monetarnej. Opisywane nastawienie banków widać dopiero od kilku miesięcy, kiedy zaczęło się głośniej mówić o podwyżce stóp. Od tego czasu wyraźnie zarysowała się różnica w oprocentowaniu pomiędzy lokatami o różnych terminach zapadalności.