Żuk zdobył 54,65 proc. głosów i pokonał kandydata PiS pos. Lecha Sprawkę, który uzyskał 45,35 proc. głosów. W I turze minimalnie lepszy był Sprawka - 31,87 proc. głosów, podczas gdy Żuk - 31,15 proc. Frekwencja wyniosła 32,01 proc.

Żuk ma 53 lata, urodził się w Krasnymstawie na Lubelszczyźnie.

W 1980 r. ukończył studia na Wydziale Ekonomicznym UMCS w Lublinie. Wybrał specjalność: ekonomika i organizacja przemysłu. W 1990 r. obronił doktorat na tym wydziale. Nadal tam wykłada, zajmuje się problematyką związaną z zarządzaniem finansami w samorządach i rozwojem lokalnym. Wykłada też w Wyższej Szkole Ekonomii i Innowacji w Lublinie. Opublikował ponad 70 pozycji naukowych w większości poświęconych problemom samorządu terytorialnego. Jest popularny i ceniony przez studentów za kompetencje i życzliwe traktowanie.

W okresie od 1992 r. do 2006 r. Żuk był dyrektorem lubelskiej delegatury Ministerstwa Przekształceń Własnościowych, a następnie Ministerstwa Skarbu Państwa. Współpracował z Instytutem Badań nad Gospodarką Rynkową przy projektach badawczych dotyczących restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstw komunalnych.

Od 1990 r. do 1996 r. pełnił funkcję przewodniczącego rady miejskiej w Świdniku pod Lublinem, gdzie mieszka.

W latach 2006 - 2007 był zastępcą prezydenta Lublina Adama Wasilewskiego. Doprowadził wówczas do utworzenia w Lublinie specjalnej strefy ekonomicznej.

W 2007 r. objął stanowisko wiceministra Skarbu Państwa w rządzie Donalda Tuska. Odpowiadał m.in. za sektor naftowy, gazowy i chemiczny. Uczestniczył we wprowadzaniu na giełdę kopalni w Bogdance, na swojej stronie internetowej napisał, że "był to sukces na miarę europejską".

Jesienią 2009 r. Żuk znowu objął funkcję wiceprezydenta Lublina ds. rozwoju. Mówił wtedy, że wraca aby zająć się inwestycjami ważnymi dla rozwoju miasta, m.in. budową dróg dojazdowych do obwodnicy oraz zintegrowanego systemu transportu miejskiego.

Jest członkiem Platformy Obywatelskiej od marca 2010. Wcześniej był członkiem KLD; w 1991 kandydował z listy tego ugrupowania do Sejmu.

Żonaty, ma dwoje dorosłych dzieci. Wolny czas spędza - jak deklaruje - w ogrodzie i jeżdżąc na rowerze; lubi też narty.

Przed wyborami Żuk ogłosił 10 swoich głównych zamierzeń, które nazwał "Kontraktem dla Lublina" i przekazał je mieszkańcom oraz swojemu kontrkandydatowi, aby - jak mówił - mogli sprawdzić, czy zostaną wykonane. Wśród tych obietnic jest wybudowanie lotniska, utworzenie trzech tysięcy nowych miejsc pracy, głównie w centrach finansowo-księgowych, zapewnienie miejsca w przedszkolach dla wszystkich dzieci, usprawnienie komunikacji miejskiej, wzniesienie nowego stadionu