Majchrowski startował z hasłem "Sprawdzony prezydent" pod szyldem własnego komitetu wyborczego, mając poparcie m.in. SLD, PSL, SdPl i Partii Demokratycznej. Zdobył mandat radnego, z którego obejmując urząd prezydenta zrezygnuje.

63-letni Majchrowski jest prawnikiem i historykiem doktryn politycznych. Urodził się 13 stycznia 1947 r. w Sosnowcu. Ukończył Wydział Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1974 r. obronił pracę doktorską, a od 1988 r. posiada tytuł profesora. W latach 1987-1993 był dziekanem Wydziału Prawa i Administracji UJ.

Majchrowski należał do PZPR, po wprowadzeniu stanu wojennego oddał legitymację, od 1999 r. należał do SLD, członkostwo zawiesił w związku z objęciem urzędu prezydenta Krakowa.

Jest autorem książek o II RP i ugrupowaniach prawicowych m.in. "Silni, zwarci gotowi. Myśl polityczna Obozu Zjednoczenia Narodowego", "Pierwsza Kompania Kadrowa", "Ugrupowania monarchistyczne w latach II RP". Napisał także biografię generała Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego.

Za rządów Włodzimierza Cimoszewicza, od lutego 1996 r. do grudnia 1997 był wojewodą krakowskim. Przeniósł wówczas groby żołnierzy radzieckich pochowanych nieopodal Barbakanu na Cmentarz Rakowicki.

Od 2001 r. jest członkiem Trybunału Stanu, w latach 2001-2005 był także zastępcą przewodniczącego Trybunału.

W 2002 r. został pierwszym prezydentem Krakowa wybranym w wyborach bezpośrednich. Startował jako kandydat Ponadpartyjnego Komitetu Wyborczego Wyborców "Przyjazny Kraków", popierany przez SLD-UP i PSL. Pokonał wówczas m.in. Jana Marię Rokitę (PO) i Zbigniewa Ziobrę (PiS), a w II turze głosowania różnicą 1421 głosów (0,94 proc.) Józefa Lassotę (prezydenta Krakowa w l. 1992-98).

Majchrowski w 2002 r. uzyskał w II turze 76 296 głosów (50,47 proc.), a jego konkurent, kandydujący z listy Obywatelskiego Komitetu Wyborczego Wyborców Józefa Lassoty "Twoje Miasto" (UW) 74 875 głosów (49,53 proc.).

Podczas kampanii w 2006 r. nie zaszkodziło mu zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez władze Krakowa podczas remontu Rynku Głównego złożone przez wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego Janusza Żbika i ówczesnego wicewojewodę Andrzeja Muchę (PiS). Majchrowski uważał, że jest to akcja polityczna. Śledztwo w tej sprawie zakończyło się w 2010 r. postawieniem zarzutów ówczesnemu dyrektorowi Zarządu Dróg i Komunikacji Janowi T. oraz ówczesnej powiatowej inspektor nadzoru budowlanego Stanisławie G.

W 2006 r. głośna była też dymisja komendanta małopolskiej policji, gen. Adama Rapackiego, który według "Gazety Wyborczej" nie chciał zgodzić się na założenie podsłuchów prezydentowi Krakowa i osobom z jego otoczenia.

Ówczesny minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro twierdził, że nie było wniosku prokuratury o podsłuch u Majchrowskiego, a prezydenta Krakowa nazwał podczas konferencji prasowej "zwykłym nieudacznikiem" i "kolegą Jerzego Jaskierni".

Majchrowski wystąpił do prokuratury o sprawdzenie, czy doszło do przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych. Wniósł też do sądu pozew cywilny domagając się przeprosin od ministra sprawiedliwości. Postępowanie w sprawie domniemanego podsłuchiwania Majchrowskiego zostało umorzone, a proces cywilny z Ziobrą zakończył się ugodą.

W 2006 r. w I turze wyborów Majchrowski (KWW Jacka Majchrowskiego) uzyskał 42,31 proc. głosów, a kandydat PiS Ryszard Terlecki - 26,2 proc. głosów. Majchrowski pokonał wtedy m.in. Tomasza Szczypińskiego (PO) - 22,88 proc. i Józefa Lassotę (KWW LASSOTA) - 5,53. Zwyciężył w II turze głosowania uzyskując 59,57 proc. głosów. Na Ryszarda Terleckiego padło 40,43 proc. głosów.

Prywatnie Majchrowski jest fanem twórczości Jaroslava Haska w szczególności "Przygód dobrego wojaka Szwejka". Kolekcjonuje odznaki związane z walką niepodległościową od czasów powstania styczniowego.