Oficjalne wyniki wyborów PAP uzyskała w nocy z niedzieli na poniedziałek w miejskich komisjach wyborczych.

W Chorzowie zakończyła się era Marka Kopla - jednego z najdłużej urzędujących prezydentów w Polsce, który rządził miastem od 1991 r. W niedzielę przegrał nieznacznie z kandydatem PO, dyrektorem Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku Andrzejem Kotalą z PO. Stało się tak mimo znacznej przewagi Kopla w I turze. W drugiej prezydenta poparło 49,41 proc. głosujących, a Kotalę 50,59 proc. Kotalę poparli przed drugą turą kandydaci PiS, SLD i Ruchu Autonomii Śląska, którzy odpadli w pierwszej turze.

W Rudzie Śląskiej musi ustąpić dotychczasowy prezydent Andrzej Stania z PO, który nieznacznie przegrał z bezpartyjną kandydatką Grażyną Dziedzic. Oboje kandydatów dzieliła różnica zaledwie 304 głosów. Dziedzic poparło 50,45 proc., a Stanię 49,55 proc. wyborców.

Reelekcji nie uzyskał też prezydent Mysłowic Grzegorz Osyra, który w II turze zdecydowanie przegrał z Edwardem Lasokiem (Mysłowickie Porozumienie Samorządowe). Lasoka poparło aż 82,45 proc. głosujących, a Osyrę - niedawno skazanego nieprawomocnie za sfingowanie zamachu na samego siebie przed jednymi z poprzednich wyborów - 17,55 proc. Lasok wygrał w 41 spośród 42 obwodów, Osyra tylko w jednym - w areszcie śledczym.

W Gliwicach po raz kolejny zwyciężył bezpartyjny Zygmunt Frankiewicz, który rządzi tym miastem od 1993 r. W II turze wyborów poparło go 67,44 proc. wyborców, jego kontrkandydata Zbigniewa Wygodę z PO - 32,56 proc. Frekwencja w Gliwicach wyniosła niespełna 25 proc. Do tej pory Frankiewicz zwyciężał w wyborach w pierwszej turze.

W Częstochowie kandydat SLD Krzysztof Matyjaszczyk zdecydowanie pokonał konkurentkę z PO Izabelę Leszczynę. Kandydata lewicy poparło 70,9 proc. głosujących częstochowian, na kandydatkę Platformy zagłosowało 29,1 proc.

Prezydentem Rybnika pozostanie pełniący ten urząd od 1998 r. Adam Fudali, który pokonał Marka Krząkałę z PO. Na dotychczasowego prezydenta zagłosowało 56,63 proc wyborców, na kandydata Platformy - 43,37 poc. Frekwencja - 29,8 proc.

Także w Bytomiu wybory wygrał dotychczasowy prezydent, Piotr Koj z PO. Poparło go 52,93 proc. głosujących. Na jego rywala - prezesa Polonii Bytom, bezpartyjnego, ale popieranego przez PiS Damiana Bartylę, zagłosowało 47,07 wyborców. Frekwencja wyniosła 26,29 proc.

Prezydentem Wodzisławia Śląskiego pozostanie Mieczysław Kieca z PO, który w drugiej turze nieznacznie pokonał bezpartyjną kandydatkę Annę Białek. Na Kiecę zagłosowało 51,40 proc. wyborców, na jego konkurentkę - 48,60 proc. Frekwencja wyniosła 32,64 proc.

W Jastrzębiu Zdroju prezydentem pozostanie Marian Janecki (bezpartyjny), który w drugiej turze pokonał kandydatkę PO Alinę Chojecką. Janecki uzyskał 56,54 proc. Głosów, Chojecka 43,46 proc. Frekwencja w tym mieście wyniosła 26,39 proc.

Dotychczasowy prezydent Będzina Radosław Baran (bezpartyjny) przegrał drugą turę z kandydatem SLD Łukaszem Komoniewskim. Na Komoniewskiego zagłosowało 56,60 proc. wyborców, na Barana - 43,40 proc. Frekwencja wyniosła 29,22 proc.

Nowym prezydentem Świętochłowic będzie Dawid Kostempski z PO, który pokonał bezpartyjnego rywala Rafała Świerka. Kostempskiego poparło 54,89 proc. głosujących, Świerka - 45,11 proc. Już w pierwszej turze w wyścigu wyborczym odpadł dotychczasowy prezydent Eugeniusz Moś, któremu prokuratura zarzuca korupcję. Frekwencja w Świętochłowicach wyniosła 27,6 proc.

W Dąbrowie Górniczej dotychczasowy prezydent Zbigniew Podraza zdecydowanie wygrał z kandydatem PO Krzysztofem Stachowiczem. Podrazę poparło 63,60 proc. wyborców, jego rywala - 36,40 proc. przy frekwencji wynoszącej 29,75 proc.

W Sosnowcu wybory wygrał dotychczasowy prezydent Kazimierz Górski z SLD (53,31 proc. poparcia), zwyciężając posła PO Jarosława Piętę (46,69 proc.).

W Zawierciu z dotychczasowym prezydentem Mirosławem Mazurem z PO wygrał bezpartyjny Ryszard Mach - były prezydent, a przez ostatnie cztery lata starosta zawierciański. Macha poparło 53,82 proc. głosujących, Mazura 46,18 proc.