Frekwencja w niedzielnej II turze wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast wyniosła 35,31 proc. Kandydaci niezależni oraz Platforma Obywatelska biorą największe miasta.

W wyborach samorządowych - w I i II turze - Polacy wybrali łącznie 2469 wójtów, burmistrzów i prezydentów miast; w 10 gminach druga tura wyborów bezpośrednich została przełożona na 19 grudnia - poinformowano na poniedziałkowej konferencji Państwowej Komisji Wyborczej.

Frekwencja wyborcza w I turze wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, która odbyła się 21 listopada wyniosła 47,32 proc.; natomiast w II turze - która miała miejsce w 5 grudnia - 35,31 proc.

W wyborach bezpośrednich wybrano m.in. 65 prezydentów miast na prawach powiatu, w tym w I turze - wybrano ich 33, a w II - 32.

W 10 gminach, z powodu wycofania się kandydatów, II tura wyborów bezpośrednich przełożona została na 19 grudnia.

Reklama

Jak tłumaczył kierownik Krajowego Biura Wyborczego Kazimierz Czaplicki protokoły z terytorialnych komisji wyborczych podlegają zatwierdzeniu przez 16 wojewódzkich komisarzy wyborczych. Sporządzają oni na tej podstawie obwieszczenia o zbiorczych wynikach wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

W Łodzi wygrała Hanna Zdanowska (PO). Zagłosowało na nią 60,65 proc. wyborców. Jej konkurenta Dariusza Jońskiego (SLD) poparło 39,35 głosujących.

W Lublinie zwyciężył Krzysztof Żuk (PO) z wynikiem 54,65 proc. Pokonał Lecha Sprawkę (PiS), na którego zagłosowało 45,35 proc. wyborców.

W Krakowie na trzecią z rzędu kadencję prezydenta miasta został wybrany Jacek Majchrowski (niezależny). Poparło go 59,55 proc. głosujących. Jego konkurent, wojewoda małopolski Stanisław Kracik (PO) uzyskał 39,75 proc.

W Bydgoszczy zwyciężył obecny wojewoda kujawsko-pomorski Rafał Bruski (PO), na którego zagłosowało 59,17 proc. wyborców. Dotychczasowy prezydent miasta Konstanty Dombrowicz (niezależny) uzyskał poparcie 40,83 proc. wyborców.

W Poznaniu na urząd prezydenta został wybrany po raz kolejny Ryszard Grobelny, uzyskując w II turze 66,26 proc głosów. Jego kontrkandydat Grzegorz Ganowicz (PO) uzyskał poparcie 33,74 proc.

W Szczecinie prezydentem został Piotr Krzystek, zdobywając 61, proc. głosów, zaś jego kontrkandydat Arkadiusz Litwiński 38,58 proc.

Prezydentem Olsztyna został Piotr Grzymowicz, z 53,28 proc. głosów. Na Czesława Małkowskiego zagłosowało 46,72 proc. wyborców.

W Wałbrzychu zwyciężył Piotr Kruczkowski (PO). Zagłosowało na niego 50,59 proc. wyborców. Mirosława Lubińskiego (niezależny) poparło 49,41 proc.

W Sopocie po raz kolejny na urząd prezydenta został wybrany Jacek Karnowski (51,43 proc.). Jego konkurent Wojciech Fułek uzyskał 48,56 proc. głosów.