"Liczyłem się z koniecznością złożenia mandatu decydując się na start w wyborach samorządowych. Do tej pory byłem przedstawicielem władzy ustawodawczej, zarówno w Sejmie jak i wcześniej w radzie gminy i powiatu. Teraz chcę się sprawdzić w innej roli - przedstawiciela władzy wykonawczej i mieć możliwość realizacji moich pomysłów na Krosno Odrzańskie" - powiedział PAP Cebula.

Nowy burmistrz nie powinien mieć problemów ze współpracą z Radą Miasta Krosna Odrzańskiego. Na 15 mandatów Platforma Obywatelska wprowadziła do niej 12 radnych. Z komitetu Andrzeja Chinalskiego weszły trzy osoby.

Jak poinformowała PAP przewodnicząca lubuskiej Platformy Obywatelskiej, Bożenna Bukiewicz, posła Cebulę zastąpi w ławach sejmowych Klaudiusz Balcerzak ze Sławy - znany w regionie przedsiębiorca, właściciel kilku zakładów branży mięsnej.

Z kolei Balcerzak został radym wojewódzkim, a w sejmiku lubuskim zastąpi go Ireneusz Ganczar. Obaj są członkami PO.

Ganczar w tych wyborach ubiegał się o mandat radnego wojewódzkiego i stanowisko burmistrza Szprotawy w powiecie żagańskim. Z wynikiem 14,12 proc. głosów nie przeszedł jednak do drugiej tury.

Burmistrzem Szprotawy został Józef Rubacha z PSL, który w ponownych wyborach uzyskał 66,33 proc. głosów.