Żukowski w drugiej turze głosowania uzyskał 62,56 proc. głosów. Jego kontrkandydat Jan Wójtowicz z PO - 37,44 proc. - podała Państwowa Komisja Wyborcza.

Żukowski ma 46 lat. Z wykształcenia jest historykiem, absolwentem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Swoją karierę zawodową zaczynał jako nauczyciel, a potem dyrektor szkoły w Majdanie Wielkim na Lubelszczyźnie. W latach 2001-2002 był lubelskim kuratorem oświaty, w latach 2002-2005 przewodniczącym rady miasta w Tomaszowie Lubelskim. W 2005 r. został wojewodą lubelskim, a w wyborach parlamentarnych w 2007 r. uzyskał mandat posła.

Po objęciu funkcji burmistrza przez Żukowskiego, jego miejsce w Sejmie zajmie prawdopodobnie Henryk Młynarczyk (dawniej poseł Samoobrony, od 2007 r. członek PiS).

Żukowski jest jedynym zwycięzcą w wyborach samorządowych spośród sześciu posłów PiS startujących w Lubelskiem w wyborach na prezydentów lub burmistrzów.

W pierwszej turze wybory na prezydenta Zamościa przegrał poseł PiS Sławomir Zawiślak. Prezydentem tego miasta na kolejną już kadencję został Marcin Zamoyski (bezpartyjny).

W drugiej turze o fortel prezydenta Lublina walczył z kolei poseł PiS Lech Sprawka. Wybory wygrał jednak obecny wiceprezydent tego miasta Krzysztof Żuk z PO. W Białej Podlaskiej walkę o prezydenturę w drugiej turze wyborów przegrał natomiast poseł Adam Abramowicz, wyborcy wybrali pełniącego funkcję prezydenta Białej Podlaskiej od 1998 r. Andrzeja Czapskiego (bezpartyjny).

W wyborach na burmistrza, oprócz Żukowskiego, startowali na Lubelszczyźnie poseł Jarosław Żaczek w Rykach oraz poseł Jerzy Rębek w Radzyniu Podlaskim. Żaczek przegrał w drugiej turze w dotychczasowym burmistrzem Ryk Jerzym Gąską z PO, natomiast Rębek - z Witoldem Kowalczykiem (bezpartyjny), który ubiegał się o reelekcję i zwyciężył z posłem niewielką przewagą 44 głosów.