Słabe dane z USA wykorzystują natomiast byki na rynkach surowców – w notowaniach złota i srebra mamy nowe maksima, miedź zbliża się do rekordów, zaś ropa jest najdroższa od dwóch lat.

EURUSD – Ecofin bez nowych propozycji

Ministrowie finansów strefy euro nie mają na ten moment nowych rozwiązań dla kryzysu fiskalnego w Europie. Mimo, iż część krajów chciałaby już teraz powiększyć pulę dostępnych środków w programie pożyczkowym, takiemu rozwiązaniu sprzeciwiają się Niemcy i Francja. Wczoraj euro traciło tylko do południa, ale wzrost premii kredytowych może zapowiadać nerwowy tydzień w Europie. Dziś odbędzie się spotkanie ministrów całej UE (decyzje zapadają jednak z reguły już podczas pierwszego spotkania), zaś w Irlandii ma odbyć się głosowanie nad budżetem.

Rynki surowców – dobre słabe dane

Zaskakująco słaby raport z amerykańskiego rynku pracy przełożył się spadek krótkoterminowych stóp procentowych w USA (stawka kontraktu fra18x14 – na 6 miesięczny LIBOR z terminem wykonania za 18 miesięcy obniżyła się po raz drugi z rzędu o ponad 10 bp), a to świetna wiadomość dla byków na rynkach surowcowych. Im później wzrosną stopy procentowe w USA, tym dłużej może trwać hossa na rynkach takich jak złoto czy srebro – w obydwu przypadkach ustanowiono wczoraj nowe historyczne maksima, odpowiednio na poziomach 1426,80 USD i 30,24 USD za uncję. Biorąc pod uwagę spekulacyjny charakter wzrostów i zostawienie historycznych poziomów daleko z tyłu na obydwu rynkach, trudno jest wyznaczyć tu konkretne opory. Hossa załamałaby się gdyby w USA znacząco wzrosły oczekiwania na podwyżki stóp (co nie wydarzy się bez poprawy na rynku pracy), zaś kryzys fiskalny w strefie euro został zażegnany. Obydwa warunki nie zostaną w najbliższym czasie spełnione.

Owe okoliczności nie przeszkadzają także notowaniom miedzi, gdzie dziś notujemy cenę najwyższą od czerwca 2008 roku. Jednocześnie do szczytu z 2006 roku brakuje już tylko 40 USD (za tonę), zaś do szczytu z 2008 roku 140 USD. Do tej pory okolice 9000 USD stanowiły wystarczająco silną barierę dla popytu. Teraz za odwróceniem – lub przynajmniej korektą – mogłaby przemawiać perspektywa zacieśnienia w Chinach. Jednak dziś miedź zyskuje pomimo spekulacji w chińskiej prasie, iż kolejna podwyżka stóp nastąpi w najbliższy weekend.

W kalendarzu – głosowanie w Irlandii, produkcja na Wyspach i stopy w Kanadzie

Głosowanie nad budżetem w Irlandii będzie wydarzeniem tylko wtedy, kiedy zakończy się niepowodzeniem. Kalendarz danych i wydarzeń makroekonomicznych zawiera raport o produkcji na Wsypach (10.30, konsensus +0,2% m/m), zamówieniach w Niemczech (12.00, konsensus +1,8% m/m) i decyzję Banku Kanady (15.00, brak zmian). Ta krótka lista raczej drugorzędnych wydarzeń oznacza, iż o zmianie notowań przesądzą inne czynniki.