Z raportu analityków Open Finance wynika, że banki chętnie proponują pożyczki bez prowizji lub z niższym oprocentowaniem, ponieważ najczęściej są to oferty, które obligują konsumenta do skorzystania z dodatkowych produktów. Przykładowo Kredyt Bank i MultiBank zrezygnują z prowizji, pod warunkiem, że klient zdecyduje się na ubezpieczenie. Podobnie robi Bank Polskiej Spółdzielczości, tyle że obniża jeszcze oprocentowanie. Lukas Bank również nie pobierze prowizji, ale od klientów którzy mają tam konto lub dopiero je założą i ustanowią zlecenia stałe spłaty kredytu prosto z rachunku. Bank Millennium proponuje obniżenie prowizji stałym klientom. Z kolei Bank Pocztowy obniża prowizję i oprocentowanie tylko dla kredytów na co najmniej 5 tys. zł lub o pięcioletnim okresie spłaty, a dodatkowo wniosek o kredyt powinien być złożony przez sieć. Promocyjne warunki cenowe deklarują również Alior i Getin Bank.

Czytaj też: Uwaga na świąteczne kredyty - ostrzega KNF

Niższe oprocentowanie i prowizja, to nie jedyne chwyty po które sięgnęły banki w tym roku, są też prezenty. BZ WBK do kredytów na co najmniej 3 tys. zł dodaje kartę przedpłaconą o wartości 50 zł. Z kolei ING Bank Śląski dorzuca przewodnik kulinarny. Bank Pekao zamiast rozdawać prezenty otwiera w soboty większą liczbę placówek niż zwykle, ma to zaspokoić przedświąteczny popyt na pożyczki. Są też instytucje finansowe, które dotychczasową ofertę tylko ubrały w nową kampanię reklamową. Tak zrobił na przykład BNP Paribas Fortis, Bank BPH czy Euro Bank. Choć trzeba przyznać, że akurat pierwszy z nich ma obecnie najtańszą ofertę na rynku dla kredytów analizowanych przez Open Finance (2 i 5 tys. zł na rok).

Średni całkowity koszt rocznego kredytu na 2 tys. zł dla klienta wewnętrznego wynosi 231,3 zł i jest o 5,9 proc. niższy niż w sierpniu br. Dla klienta spoza banku koszt ten wynosi 257,6 zł (-3,9 proc.). Przed pójściem po kredyt warto mieć na uwadze, że dostaną go tylko rzetelni klienci, a najłatwiej o pożyczenie środków będzie we własnym banku. Dlatego jeśli pieniądze z banku są jedynym rozwiązaniem na sfinansowanie świąt, to warto pomyśleć o wykorzystaniu karty kredytowej lub kredytu odnawialnego. Konsekwencja w spłacie spowoduje, że w większości przypadków będą to rozwiązania tańsze niż kredyt gotówkowy.